Θρίαμβος στο ΟΑΚΑ για Προμηθέα, είχε… αλλού το μυαλό της η ΑΕΚ

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του πήρε ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας πέρασε με 76-75 από το ΟΑΚΑ απέναντι σε μια ΑΕΚ που μάλλον σκεφτόταν το Final 4 του Basketball Champions League και το πλήρωσε. Πλέον δύσκολα οι «κιτρινόμαυροι» θα τερματίσουν στην τετράδα της κανονικής περιόδου στην Α1.

Ο Χρήστος Σαλούστρος με 15 πόντους και οι Μοχάμεντ Φαγέ και Λάνγκστον Χολ με 14 πόντους ξεχώρισαν για τους νικητές που είχαν 20 επιθετικά ριμπάουντ! Ο Μάνι Χάρις ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Ένωσης» με 19 πόντους, αλλά και μοιραίος με κακή επιλογή στην τελευταία επίθεση.

Ο Προμηθέας από το πρώτο λεπτό ήταν εμφανές πως υπερείχε σε πάθος και συγκέντρωσης των γηπεδούχων. Έτσι γρήγορα πήρε μια διαφορά που παγιώθηκε στους πέντε πόντους (10-15), με τους Χολ και Έλις να κάνουν μεγάλη ζημιά. Η ΑΕΚ, που έβρισκε λύσεις κυρίως μέσω των εμπνεύσεων του ορεξάτου Χάρις, κατάφερε να ισορροπήσει και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-20. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με 7-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Φαγέ και το γρήγορο τρίτο φάουλ του Σενεγαλέζου δεν τους πτόησε. Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο γκολ-φάουλ α λα.. Ντόντσιτς (με ταμπλό) και το γκολ φάουλ του Σαλούστρου εκτόξευσαν τη διαφορά στους οκτώ (25-33). Ο Ντράγκαν Σάκοτα ήταν έξαλλος στα τάιμ άουτ και μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου είχε περάσει από το παρκέ όλη η δωδεκάδα πλην του Άτιτς. Κάποιες καλές άμυνες επέτρεψαν στην «Ένωση» να κλείσει την ψαλίδα στο καλάθι (35-37), διαφορά κολακευτική αν αναλογιστεί κανείς πως ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο με 14 επιθετικά ριμπάουντ!

Η ΑΕΚ επέστρεψε πολύ πιο συγκεντρωμένη και αποφασιστική από τα αποδυτήρια. Με πιο επιθετική άμυνα και στοχευμένες επιθέσεις πάνω στους φθαρμένους με φάουλ αντιπάλους πήρε το πρώτο της προβάδισμα (43-41) στο 22’ με τρίποντο του Γκριν και έφτασε γρήγορα και στο +6 (53-47). Τα τρίποντα από Χολ και Φαγέ αποτέλεσαν την άμεση απάντηση του Προμηθέα, που με τον εξαιρετικό Σαλούστρο ανέκτησε και το προβάδισμα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (56-60). Οι «κιτρινόμαυροι» έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και προσπέρασαν με καλάθια του Χάρις (65-64), όμως τα επιθετικά ριμπάουντ αποτελούσαν μόνιμο όπλο για τους Πατρινούς (68-71). Τζέιμς και Βασιλόπουλος πρόσφεραν πολύτιμες λύσεις στις δύο πλευρές του παρκέ για την ΑΕΚ που ανέκτησε τα ηνία (72-71), αλλά το πρώτο τρίποντο του Γκίκα που ως τότε είχε 0/5 έφερε τον Προμηθέα μπροστά στα 47’’ (74-76). Ο Γκριν είχε 1/2 βολές και ο Γκίκας έκανε airball σε νέο τρίποντο προσφέροντας τα τελευταία 21,4’’ στους γηπεδούχους. Ο Χάρις καθυστέρησε, μπερδεύτηκε και έκανε λάθος πάσα στον Τζέιμς με τον Προμηθέα να αποδρά με τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 56-60, 75-76.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση