Σοβαρεύτηκε και καθάρισε τον Άρη ο Παναθηναϊκός

Μπορεί να στριμώχτηκε από τον Άρη στην τρίτη περίοδο, ωστόσο πάτησε γκάζι στην τέταρτη ο Παναθηναϊκός και επικράτησε 85-65 των «κιτρίνων» για να παραμείνει αήττητος στο πρωτάθλημα.

Με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη, ο οποίος είχε 18 πόντους και 10 ασίστ, ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» τον Άρη (85-65) στο ΟΑΚΑ και παραμένει αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα. Προβληματική η εικόνα των «πρασίνων» στην τρίτη περίοδο, ωστόσο βελτιώθηκαν στην τέταρτη και με επιμέρους σκορ 25-6 έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Έτσι, το «τριφύλλι» άφησε πίσω του την ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την Ευρωλίγκα και ετοιμάζεται για τον «τελικό» με την Αναντολού Εφές την Παρασκευή. Πρώτη ήττα για τους Θεσσαλονικείς μετά από 3 διαδοχικές νίκες, με τον Χάρις να έχει 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Ο Άρης ξεκίνησε αρκετά «ζεστός» το παιχνίδι και προηγήθηκε 7-4 στο πρώτο δίλεπτο. Εντούτοις, οι παίκτες του Παναθηναϊκού αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 16-2, ξέφυγαν με 11 πόντους διαφορά (20-9 στο 8’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +8 (22-14).

Με καλάθι του Χρηστίδη στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν ακόμα περισσότερο (22-16), ωστόσο το «τριφύλλι» έτρεξε σερί 5-0 για να ξεφύγει πάλι (27-16 στο 12’). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 5-0 (27-21 στο 13’), όμως οι παίκτες του Πιτίνο… αγρίεψαν και με δικό τους σερί 9-0, έφτασαν για πρώτη φορά στο +15 (36-21 στο 15’).

Με πρωταγωνιστές τους Τόμας, Πέιν, ο Παναθηναϊκός έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (45-25 στο 17’), την ώρα που ο Άρης δεν έβρισκε εύκολους πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 51-34.

Εντούτοις, η τρίτη περίοδος δεν είχε καμία σχέση με τις δύο πρώτες. Κι αυτό διότι οι παίκτες του Πιτίνο επαναπαύτηκαν και χαλάρωσαν υπερβολικά, με συνέπεια να επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Πιο συγκεκριμένα, το 54-37 του 21’ μετατράπηκε σε 56-51 σε διάστημα 4 λεπτών, με τον Παναθηναϊκό να έχει «μπλοκάρει» τελείως επιθετικά. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν ακόμα περισσότερο εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα των γηπεδούχων και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -1 (60-59), με τον Κάιζερ να εκθέτει σε αυτό το διάστημα τους ψηλούς των πρωταθλητών Ελλάδας.

Από ‘κει και πέρα, οι «πράσινοι» ξύπνησαν από το λήθαργο που είχαν πέσει, έσφιξαν την άμυνά τους και κάπως έτσι απομακρύνθηκαν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, αν και στα μισά της ο Άρης ήταν ακόμα ζωντανός (66-62 στο 33’).

Με τους παίκτες του Πιτίνο να «σφίγγουν» την άμυνά τους, να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και τους φιλοξενούμενους να ξεμένουν από δυνάμεις, το 70-65 του 34’ μετατράπηκε στο 85-65, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 8 (8 ριμπ.), Πέιν 11, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 7, Γκιστ 12 (8 ριμπ.), Καλαϊτζάκης, Λεκαβίτσιους 5, Κιλπάτρικ 9, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 18 (10 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 7.

Άρης (Καστρίτης): Τζόουνς 5, Κάιζερ 8, Τολιόπουλος 9, Μποχωρίδης 8 (4 ασίστ), Φλιώνης 4, Βουλγαρόπουλος, Νταλό 9 (6 ριμπ.), Χρηστίδης 4, Σλαφτσάκης, ΜακΓκι 7, Χάρις 11, Αγγέλου.

Πηγή: sport-fm

Α1: Τελευταία Ενημέρωση