Σφαιρόπουλος: «Πιστεύω ότι ήταν φάουλ που δεν δόθηκε στον ΜακΛίν. Έχει δρόμο η ομάδα»

Οι δηλώσεις του τεχνικού του Ολυμπιακού Γιάννη Σφαιρόπουλου

Απογοητευμένος με την ήττα του Ολυμπιακού από τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, ο οποίος στάθηκε και στον μη καταλογισμό φάουλ του ΜακΛίν στο τέλος.

Η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά, αλλά και η κούραση, κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα από τον Παναθηναϊκό, σύμφωνα με όσα δήλωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στη συνέντευξη Τύπου.

Ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» αναφέρθηκε στον μη καταλογισμό του φάουλ στο καλάθι του ΜακΛίν στο τέλος, όπου το σκορ ήταν στο 68-69, ενώ στο τέλος τόνισε πως η ομάδα του δεν είναι ακόμη έτοιμη.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος:

«Ήταν ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος. Μας λυπεί το γεγονός που δεν κερδίσαμε. Έτσι όπως εξελίχθηκε θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει. Σε όλη τη διάρκεια το ματς ήταν ντέρμπι. Στην τέταρτη περίοδο πήραμε διαφορά εννιά πόντων που αν είχαμε λίγο καλύτερη αντίδραση στα τελευταία πέντε λεπτά θα είχαμε άλλο αποτέλεσμα. Στην τελευταία περίοδο μπήκαμε πολύ καλά και με καλή άμυνα ξεφύγαμε με εννιά, αλλά κάπου εκεί χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Ο Παναθηναϊκός έβαλε κάποια συνεχόμενα τρίποντα κι εμείς πετύχαμε ένα καλάθι που πιστεύω πως ήταν και φάουλ που δεν δόθηκε.

Ακόμη κι αν κερδίζαμε θα έλεγα πως η ομάδα έχει πολύ δρόμο μπροστά, δεν παίζουμε όπως θέλουμε, γιατί έχουμε να ξεπεράσουμε κάποια προβλήματα τραυματισμών και ανομοιογένειας που είναι λογικό να υπάρχουν επειδή μπήκαν έξι νέα παιδιά στην ομάδα. Πρέπει να ξεπεράσουμε και την κούραση των οκτώ διεθνών, που ξεκουράστηκαν πολύ λίγο και δεν είναι στην καλύτερή τους φόρμα. Χρειάζεται χρόνος. Η εμφάνισή μας δεν ήταν αυτή που θα ήθελα, αλλά μπορούσαμε να κερδίσουμε και αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον. Όταν θα φτιάξουν τα πράγματα σίγουρα θα πάμε καλύτερα
».

Ερωτηθείς αν οι παίκτες του έπαιξαν με το χρονόμετρο στο τέλος, απάντησε: «Όχι, δεν έγινε κάτι τέτοιο. Εκεί που ανέβασε την πίεση ο Παναθηναϊκός μέτρησε και η κούραση. Παίξαμε με ψηλά σχήματα γιατί μας έλειπαν δύο βασικά γκαρντ. Αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί στην άμυνα, γιατί έβαλε ένα ελεύθερο τρίποντο ο Σίνγκλετον κι άλλαξε το μομέντουμ, θα είχαμε περισσότερο ηρεμία και στην επίθεση. Δεν διαβάσαμε κάποια απλά πράγματα γιατί δεν είχαμε καθαρό μυαλό και μας έλειψαν και δύο γκαρντ».

Πηγή:sport-fm.gr

Α1: Τελευταία Ενημέρωση