ΠΑΟΚ… τετράδας με ανατροπή

Προβάδισμα για τα ημιτελικά των playoffs της Α1 πήρε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας την ΑΕΚ στο «Παλατάκι» με 78-74 και ανατροπή στην τέταρτη περίοδο.

Μια νίκη από τα ημιτελικά των playoffs απέχει ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε 78-74 της ΑΕΚ στο κλειστό της Πυλαίας και θα έχει διπλή ευκαιρία, το Σάββατο στο ΟΑΚΑ (16:00) και αν χάσει ξανά στη Θεσσαλονίκη τη Δευτέρα, για να πάρει τη δεύτερη νίκη.

Εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο από τους γηπεδούχους, που είχαν κορυφαίους τους Πέτεγουεϊ (17π.) και Γκος (16π.) αλλά παίκτη-κλειδί τον Κόνιαρη (11π.).

Ο Ντελρόι Τζέιμς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε από την «Ένωση», που είχε προβλήματα με τα φάουλ των Χάντερ και Πάντερ, ενώ διαμαρτύρεται για αρκετά σφυρίγματα.

Γκος, Κατσίβελης, Τζόουνς, Χρυσικόπουλος και Τζάκσον από τη μια, Γκριν, Χάρις, Λαρεντζάκης, Τζέιμς και Χάντερ από την άλλη ήταν οι πρώτες πεντάδες του ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ άρχισε ελαφρώς καλύτερα και με ένα ξέσπασμα του Τζάκσον έφτασε και στο +5 (14-9) και παρότι η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα (15-16), είδε αρχικά τον Χάντερ και εν συνεχεία τον Πάντερ να χρεώνονται γρήγορα με τρία φάουλ, αλλά και τον εκνευρισμένο Ντράγκαν Σάκοτα να τιμωρείται με τεχνική ποινή. Οι γηπεδούχοι όχι απλώς δεν αξιοποίησαν την περίσταση, αλλά η «Ένωση» με τον Τζέιμς να κάνει θραύση σε άμυνα κι επίθεση, αλλά και τον Σάκοτα να προσφέρει σκορ και επιθετικά ριμπάουντ έτρεξε ένα 12-0 και ξέφυγε με δέκα (24-34). Δύο τρίποντα από Πέτεγουεϊ κι ένα από Χαραλαμπόπουλο ξανάβαλαν τον ΠΑΟΚ στο ματς (33-36), όμως οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τον τρόπο να μείνουν στον αφρό και να κλείσουν το ημίχρονο στο +4 (37-41).

Ο Χάντερ αποχαιρέτησε νωρίς στο δεύτερο μέρος με φάουλ και τεχνική ποινή, ωστόσο η ΑΕΚ με τον Καββαδά να δίνει λύσεις διατηρούσε το προβάδισμα (48-55). Ο Πέτεγουεϊ με προσωπικά καλάθια κράτησε αρχικά την ομάδα του κοντά στο σκορ, ενώ με τη βοήθεια και του Κόνιαρη ολοκλήρωσε ένα επί μέρους 10-1 και πέρασε μπροστά με 58-56. Οι «κιτρινόμαυροι» ηρέμησαν, έβγαλαν κάποιες καλές άμυνες και έκλεισαν το δεκάλεπτο με τρίποντο του Ξανθόπουλου ξανά στην πρωτοπορία. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Γκος και με τον Κόνιαρη να βγάζει άμυνες και να «πυροβολεί» έφτασαν στο 68-62. Εγκλωβισμένη από την άμυνα του «Δικεφάλου του Βορρά», η ΑΕΚ έμοιαζε ανήμπορη να βρει απαντήσεις και βρέθηκε στο -10, 75-65, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι βιαστικές επιλογές των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στους έξι, αλλά το άστοχο λέι απ του Πάντερ στον αιφνιδιασμό και το χαμένο ελεύθερο τρίποντο του Τζέιμς δεν βοήθησαν. Πάντως με τα διαδοχικά λάθη του ΠΑΟΚ η «Ένωση» πλησίασε στο καλάθι (76-74) στα 20,5 πριν το τέλος. Η ψυχραιμία του Κόνιαρη από τη γραμμή, ωστόσο, διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (2 ριμπ.), Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (9 ριμπ.), Γκος 16 (4 ασίστ), Τζόουνς 3 (4 ριμπ.), Πέτεγουεϊ 17 (6 ριμπ.), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (4 ριμπ.), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (8 ριμπ.), Γκριν 9 (4 ριμπ., 5 ασίστ), Χάρις 12 (8 ριμπ.), Λαρεντζάκης 9, Χάντερ 2 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5, Σάκοτα 10 (6 ριμπ.), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2 (2 ριμπ.), Καββαδάς 5 (2 ριμπ.).

Α1: Τελευταία Ενημέρωση