Ο Ζάρας έκλεισε το «σπίτι» του Άρη!

Μεγάλο διπλό μετά από ματς θρίλερ

Θριαμβευτής ΠΑΟΚ στο «Nick Gallis Hallis»!

Ο Δικέφαλος κόντρα σε κάθε προγνωστικό στο τέλος, όταν στα 2:43 πριν από τη λήξη βρέθηκε στο -7, εκμεταλλεύτηκε τις τάσεις αυτοχειρίας του Άρη και του «έκλεψε» μια σίγουρη νίκη, επικρατώντας με 66-65, βάζοντας τον συμπολίτη του σε πολύ μεγάλο κίνδυνο στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής όπως εξελίχθηκε το ματς, ήταν ο μέχρι και πέρυσι παίκτης του Άρη, Θοδωρής Ζάρας, που μέχρι την 4η περίοδο ήταν απών! Αν και αγωνίστηκε για κάτι παραπάνω από 7 λεπτά, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αφού με δύο συνεχόμενες τρίποντες «βόμβες» διαμόρφωσε το 64-60 σε 65-66 πληγώνοντας τους «κίτρινους».

Τρεις χαμένες βολές στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα από τον Τσαϊρέλη (δύο) και Αθηναίου (μία) και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο τέλος από τον Άρη, επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να παραμείνει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και χάρη στα τρίποντα του Ζάρα και ένα νωρίτερα του Γκος να πάρουν μια τρομερή νίκη.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 16 πόντους, ενώ στο τέλος «ξύπνησε» και ο Γκος (12π.) που πέτυχε επίσης ένα κρίσιμο τρίποντο και πήρε το ριμπάουντ που οδήγησε στο τελευταίο τρίποντο του Ζάρα.

Από την άλλη μεριά κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Αθηναίου (18π.), τον ακολούθησε ο Τσαϊρέλης (16π.), ωστόσο αμφότεροι δεν φάνηκαν ψύχραιμοι στις τελευταίες βολές ενώ καλή απόδοση είχε στο β’ ημίχρονο ο Μπελ (12π.). Σε ρηχά νερά ο Μποχωρίδης από τον οποίο ο Παναγιώτης Γιαννάκης περίμενε περισσότερα.

Με κινητήρια δύναμη το κατάμεστο «Nick Gallis Hall», ο Άρης άρχισε πολύ πιο δυναμικά την αναμέτρηση από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο αυτό δεν μεταφράστηκε και στο σκορ. Με τους Μποχωρίδη, Φλιώνη να αρχίζουν ζεστοί ο Άρης προηγήθηκε 5-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Χρυσικόπουλου βρήκαν απάντηση έξω από τα 6,75 (5-3). Με εξαίρεση ένα λέι-απ του Μποχωρίδη, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα, αφού τα είχαν… σπάσει από κάθε πιθανό σημείο του παρκέ. Μετά το τηλεοπτικά τάιμ-άουτ του πενταλέπτου, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και απελευθερωμένοι στις εκτελέσεις τους, με τους Γκος και Τζόουνς να δίνουν για πρώτη φορά προβάδισμα για την ομάδα τους (7-8). Από την άλλη μεριά, ο Άρης δεν μπορούσε να βρει λύσεις με σουτ εντός πεδιάς, με αποτέλεσμα να παίρνει σκορ μόνο από τη γραμμή των βολών. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το τέλος της περιόδου σκόραρε μόνο με αυτό τον τρόπο, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ πρόσθετε επιθετικές λύσεις είτε κοντά στο καλάθι με Κρουμπάλι και Μαργαρίτη, είτε από την περιφέρεια με τον «καυτό» Χαραλαμπόπουλο, που με ένα buzzer-beater (το οποίο όμως μάλλον δεν έπρεπε να μετρήσει) στη λήξη της περιόδου έστειλε τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή (+8, 13-21).

Την εκτελεστική δυστοκία του Άρη, κατάφεραν να λύσουν από τα 6,75 οι Αθηναίου και Ντουβιέ, που με δύο τρίποντα μείωσαν πολύ γρήγορα στους 4 (19-23). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις με τον Χαραλαμπόπουλου που σκόραρε γρήγορα 9 πόντους σε 8 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο και τον Γκος, ο οποίος με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά στο +7 (19-26). Επιθετική συμπαράσταση στον Αθηναίου έδωσε ο Τσαϊρέλης, που από τα μέσα της β’ περιόδου μπήκε πιο ζεστά στο ματς, διαμορφώνοντας το 26-30, με τον Χαραλαμπόπουλο όμως να συνεχίζει το δικό του σόου (26-32). Ο Τσαϊρέλης με νέο τρίποντο, βελτιώνοντας και τα ποσοστά της ομάδας του μείωσε στους τρεις, διαφορά που ήταν η χαμηλότερη έπειτα από αρκετά λεπτά. Τελικά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τη λήξη της περιόδου, με το καλάθι του Μάρας να κλείνει τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή (36-37).

Από το πρώτο σουτ της γ’ περιόδου, φάνηκε ότι ο Αθηναίου θα είχε τη μεγαλύτερη ευθύνη του σκορ για τον Άρη, αφού με τρίποντο επανέφερε έπειτα από ώρα τον Άρη στην πρωτοπορία του σκορ (39-37). Για λίγα λεπτά, η αναμέτρηση θύμιζε περισσότερο μία μονομαχία του Αθηναίου κόντρα στον Χαραλαμπόπουλο, αφού οι δύο διεθνείς άσοι φόρτωναν αυτοί και μόνο αυτοί το αντίπαλο καλάθι, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο τηλεοπτικό τάιμ-άουτ προηγούμενος (45-47). Το θετικό για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη είναι ότι άρχισε να μπαίνει στο ρυθμό ο Μπελ, με τον Αμερικανό να σκοράρει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να οδηγεί τους «κίτρινους» στην 4η περίοδο μπροστά στο σκορ, έστω και με οριακή διαφορά (52-50).

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι πόντοι έμπαιναν με το σταγονόμετρο, με αποτέλεσμα οι ισορροπίες του σκορ να μην αλλάζουν, αφού ο Άρης διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση σε επίπεδα που του εξασφάλιζαν κάτι. Μάλιστα, με δίποντο του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα (54-55) με λέι-απ από ασίστ του Ζάρα που βγήκε σαν άσσος από το μανίκι του Παπαθεοδώρου, βλέποντας τον Κατσίβελη σε κακή μέρα. Το κακό για την άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν ότι ναι κατάφερε να σιγήσει τον Αθηναίου, αλλά Τσαϊρέλης και Μπελ πήραν πάνω τους προσπάθειες και 4:29 πριν από τη λήξη έδωσαν διαφορά 5 πόντων (60-55) για πρώτη φορά στον Άρη.

Μάλιστα, ο Μούρτος με λέι-απ από δικό του επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 62-55, όταν ο ΠΑΟΚ έμοιαζε μπλοκαρισμένος. Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει κατά πολύ υπέρ του Άρη, όταν ο Μπελ στα 2:43 έδωσε και πάλι αέρα 7 πόντων (64-57), αλλά ο διακόπτης άρχισε να γυρίζει. Το τρίποντο του Γκος (64-60) από επιθετικό ριμπάουντ του Κρουμπάλι, άγχωσε τους παίκτες του Άρη, ο Τσαϊρέλης έχασε ζευγάρι βολών και ο Ζάρας στο 1:20 έβαλε νέο τρίποντο φέρνοντας τη διαφορά στον πόντο (64-63).

Ο Αθηναίου που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή, έκανε ½ (65-63) από φάουλ του Ζάρα για να ακολουθήσει ένα άστοχο σουτ του Χαραλαμπόπουλου. Ωστόσο, η κακή επίθεση των γηπεδούχων, έφερε την τύχη του αγώνα στα χέρια των φιλοξενούμενων. Ο Μαργαρίτης αστόχησε για τρεις, ο Γκος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Ζάρας με το δεύτερο σερί τρίποντό του έκανε το 65-66 ενώ απέμεναν 4’’. Στην τελευταία επίθεση, ο Μπελ δεν ευστόχησε στην προσπάθειά του με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66.

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μάρας 2 (10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5, Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 16 (1), Μούρτος 3 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης 1, Αθηναίου 18 (3), Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 12.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3 (1), Κατσίβελης 3 (1/5 σουτ), Τζάκσον, Γκος 12 (4/12 σουτ), Τζόουνς 7 (5 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 2, Κρουμπάλι 6 (5 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5, Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 16 (2).