Ο Χάντερ κράτησε σε «τροχιά» 4άδας την ΑΕΚ!

Δυναμικό «παρών» από 5.000 κόσμου, εορταστική και όμορφη η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, που... πλημμύρισε από παιδιά!

Ο Βινς Χάντερ έκανε ακόμα μια εκπληκτική εμφάνιση (24π., 10ρ.) για την ΑΕΚ, την οδήγησε στην νίκη επί του Πανιωνίου (73-62) και την έβαλε στην τετράδα. Εορταστικό το κλίμα στο ΟΑΚΑ.

Η «Βασίλισσα» δυσκολεύτηκα για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, αλλά στην τελευταία περίοδο πήρε τα «ηνία» του ματς κι έφτασε στη νίκη και στο 7-4.

Πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο από τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι «λύγισαν» από τα λάθη στο τέλος κι «έπεσαν» στο 3-8.

Ο Μπέρι σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ ο Ντόρσεϊ, που αποβλήθηκε με 5 φάουλ (τεχνική ποινή), είχε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ επιθετικά στο ματς (6-0, 2'), αλλά οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν (6-6, 4'), εκτελώντας πίσω από τα 6.75μ. Οι γηπεδούχοι «χτυποούσαν» κυρίως στη ρακέτα, ενώ οι φιλοξενούμενοι από την περιφέρεια (21-21, 9'), με τον Λαρεντζάκη να δίνει ωραίο φινάλε στην πρώτη περίοδο με τρίποντο (24-21, 10').

Μετά το αντιαθλητικό του Δίπλαρου στον Χάντερ και πόντους του Σάκοτα, οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν πως πήραν τον έλεγχο του ματς (35-24, 16'), αλλά οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και με σερί 7-0 μείωσαν σε 37-36 (20').

Με τους Τσαλμπούρη-Χάντερ να σκοράρουν και τους Γκρίφιν-Μέις να δημιουργούν, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους 11-2 (49-38, 25') και πήρε ξανά τα «ηνία» της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος, όμως, έτρεξε νέο σερί σ' εκείνο το σημείο και ισοφάρισε (49-49, 27'), με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε τρίποντο στη λήξη (54-49, 30').

Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στο καλάθι με έμμεσο του Ντόρσεϊ (56-54, 33'), αλλά πλήρωσαν τα λάθη τους, αφού έγιναν πόντοι για την ΑΕΚ (62-54, 35'). Οι φιλοξενούμενοι «έχασαν» και τον Ντόρσεϊ, αφού συμπλήρωσε τα φάουλ και με την τεχνική του ποινή ο Λαρεντζάκης έκανε το 63-56 (36'). Η ΑΕΚ έκανε νέο σερί (71-56, 38') κι έθεσε τις βάσεις για τη νίκη (73-62, 40').

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση