Μπήκε με… 100 στη σεζόν ο Παναθηναϊκός!

Μετά το χαλαρό πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός –δίχως τους Καλάθη, Λάνγκφορντ και Λάσμε- πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να νικήσει 100-66 το Παγκράτι και να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου, όπου θα τον περιμένει στην Πάτρα ο Προμηθέας.

Οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς, αλλά στο πρώτο μέρος ήταν χαλαροί στην άμυνα. Στο δεύτερο, το «τριφύλλι» μπήκε με ένα επιμέρους σκορ 2-17, όπου εκεί ουσιαστικά «καθάρισε» την κατάσταση.

Για την ομάδα του Πασκουάλ, κορυφαίος ήταν ο Τόμας με 22 πόντους, ενώ εξίσου καλοί ήταν ακόμη οι Παπαγιάννης και Καλαϊτζάκης.

Νωθρά μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός, με το Παγκράτι να τον κοιτάει στα… μάτια και να προηγείται 10-8. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» ακούμπησαν την μπάλα μέσα στη ρακέτα, πήραν τον έλεγχο και πήγαν στο +7 (13-20), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (15-23). Οι «πράσινοι» συνέχισαν χωρίς μεγάλη προσήλωση στην άμυνα, αλλά επιθετικά τα πήγαιναν καλά, ξεφεύγοντας έτσι στο +14 (26-40). Παρά την αστοχία τους έξω από τα 6,75μ., οι παίκτες του Πασκουάλ έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι, όπου με πρωταγωνιστή τον Τόμας πήγαν στο +15 (31-46), ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο +13 (39-52).

Πολύ πιο συγκεντρωμένος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, δείχνοντας την τεράστια διαφορά δυναμικότητας. Με τον Παπαγιάννη να… σκεπάζει τα καλάθια στην άμυνα και τους Παππά-Λοτζέσκι να είχαν όρεξη επιθετικά, η διαφορά ξέφυγε στο +28 (41-69), μέχρι τα μισά. Με τον Παπαπέτρου, η διαφορά ξέφυγε στο +27 (43-73), ενώ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» στο +26 (49-75).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ήρθε το… αναπόφευκτο, καθώς οι παίκτες του Πασκουάλ έστειλαν την υπέρ τους διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (51-82), με τον Σακελλαρίου στα μισά να την φτάνει στο +35 (55-90). Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά χαλάρωσαν ακόμη περισσότερο οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 66-100.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-52, 49-75, 66-100

Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 14 (2), Μαγιτόμπε 2, Κούτρας, Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος 11 (1), Φωτίου 8 (2), Τζάτζας 7 (1), Δερμιτζάκης 9, Δόξας 4, Ροδοστόγλου 3 (1), Μπένος 6, Αρμάος.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 22 (6ρ.), Παπαγιάννης 14 (7/8διπ., 11ρ.), Σακελλαρίου 5 (1), Παπαπέτρου 10 (6ρ.), Παππάς 8 (1τρ., 4ρ., 6ασ.), Γκιστ 5, 8 (6/6βολ.), Καλαϊτζάκης 7, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 6 (2), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 9 (5ρ.).

Α1: Τελευταία Ενημέρωση