Μέγας ΠΑΟΚ, κατέρριψε την ΑΕΚ!

Ένας καταπληκτικός ΠΑΟΚ επικράτησε 81-72 της κάκιστης ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική κι έγινε αφεντικό για την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο.

Τεράστιο βήμα για να τερματίσει τρίτος στην κανονική περίοδο της Α1 έκανε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας την ΑΕΚ μετά την Πυλαία ΚΑΙ στο ΟΑΚΑ με 81-72 για την 22η αγωνιστική.

Εξαιρετική εικόνα από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς με εξαιρετική άμυνα και τους Φιλ Γκος (19π.) και Νταρνέλ Τζάκσον (16π.) να κάνουν τη διαφορά στην επίθεση.

Απογοητευτική η εικόνα των «κιτρινόμαυρων» σε άμυνα κι επίθεση, με τραγικά ποσοστά στα τρίποντα (5/29), και πλέον έμπλεξαν κινδυνεύοντας να τερματίσουν ακόμη και έκτοι (!) στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Μοναδικός διασωθείς ο Ντούσαν Σάκοτα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ. Άποντος ο Πάντερ (0/6 σουτ), τα έσπασε ο Χάρις (2/12 σουτ).

Με τον Λαρεντζάκη να εκτελεί και να δημιουργεί η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο τρίλεπτο φτάνοντας και σε διαφορά πέντε πόντων (10-5). Ωστόσο γρήγορα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν επτά πόντους στον αιφνιδιασμό και έφτασαν σε ανάλογο προβάδισμα (12-17). Η αποχώρηση του Γκριν με ενοχλήσεις στο πόδι δυσχέρανε κι άλλο το έργο της «Ένωσης» και ο ΠΑΟΚ με τον Τζάκσον να κάνει θραύση σε επίθεση (10π.) και άμυνα (6 ριμπ.) έδειχνε να κρατά τα ηνία του αγώνα (21-25). Τα προσωπικά καλάθια του Σάκοτα βοήθησαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν (29-29), αλλά οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους στα τρίποντα (1/11) και την κακή εκκίνηση του Χάρις (1/8 σουτ) ξεφεύγοντας ξανά (29-34). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μετουσίωσαν σε σκορ κάποιες καλές τους άμυνες και ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +5 (33-38).

Η αστοχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (1/15) με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με οκτώ (38-46) και λίγο αργότερα με εννιά (41-50). Με εξαιρετική άμυνα και χτυπώντας καίρια στην επίθεση με Τζάκσον και Χαραλαμπόπουλο ο ΠΑΟΚ διατηρούσε σφιχτά την πρωτοπορία απέναντι σε μια πανικόβλητη, χωρίς ιδέες και σταθερά απελπιστικά άστοχη από μακριά «Ένωση». Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε και στο +11 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (53-64). Το γκολ-φάουλ του Ζάρα 6:25 πριν το τέλος οδήγησε τον Δικέφαλο του Βορρά στους δεκατρείς (56-69) και πολύ κοντά πια στη νίκη, ενώ ακόμη δικό του τρίποντο φρέναρε την αντεπίθεση που επιχειρούσε η ΑΕΚ (60-72). Οι σπασμωδικές αντιδράσεις των γηπεδούχων δεν είχαν αποτέλεσμα και ο Γκος με μία «βόμβα» στην εκπνοή και ένα απίθανο γκολ-φάουλ τελείωσε το ματς.

Δεκάλεπτα: 21-25, 33-38, 53-62, 72-81

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Γκριν 10 (4 ασίστ), Χάρις 7, Λαρεντζάκης 10, Χάντερ 12, Πάντερ, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 21 (5 ριμπ.), Άτιτς 2, Μαυροειδής 2 (5 ριμπ.).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 3, Χαραλαμπόπουλος 7 (8 ριμπ.), Κατσίβελης 9, Τζάκσον 16 (10 ριμπ.), Γκος 19 (5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 12.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση