Με το δεξί στη σεζόν ο Ολυμπιακός, άνετα τον Χολαργό

Πέρασε στην οκτάδα του κυπέλλου

Οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Πρίντεζη (18π.) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (12π.-9ρ.) πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, όπου θ’ αντιμετωπίσουν τον Κολοσσό, μετά το 85-70 επί του Χολαργού. Πολύ καλή απόδοση και από τους Λίντεϊ και Στρέλινιεκς που είχαν από 11 πόντους. Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση από τον Χολαργό που δεν είχε στη διάθεση του, τρεις Αμερικανούς, αλλά παρόλα αυτά έκανε ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο. Κορυφαίος των ηττημένων οι Καμπερίδης και Γιάνκοβιτς που είχαν από 13 πόντους.

Στο ντεμπούτο του Ντέιβιντ Μπλατ στον πάγκο του Ολυμπιακού, οι "ερυθρόλευκοι" έπαιξαν όσο έπρεπε για να μπορέσουν να πάρουν την πρόκριση. Σε ένα ματς που ο Μιλουτίνοφ έβαλε το νερό στο αυλάκι για να έρθει μετά να πάρει τη σκυτάλη ο Πρίντεζης και να δώσει συνέχεια. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ένα προβάδισμα με 19-14.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν ο Γιάνις Στρέλινιεκς που πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα και παρά το γεγονός πως ο Λοβ προσπαθούσε να διατηρήσει σε μονοψήφια τιμή την διαφορά, αυτή πήγε στο +14, για να λήξει το ημίχρονο με 42-32.

Με αιχμές τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και έδωσε στο 24’ τη μεγαλύτερη έκταση μέχρι εκείνη τη στιγμή στο σκορ του παιχνιδιού με 53-37. Με τον Πρίντεζη να σκοράρει το σκορ διαμορφώθηκε 60-41 στο 26’ ενώ λίγο μετά πήγε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 με το 70-48 να είναι το σκορ του 3ου δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί και ενώ η διαφορά έφτασε και τους 25, με 76-51 στο 33’, οι «ερυθρόλευκοι» κατάλαβαν πως είχαν κλειδώσει το ματς, υπήρξε κάποια σχετική χαλάρωση και με ένα επιμέρους 22-15 στην τελευταία περίοδο ο Χολαργός έκλεισε τη διαφορά και ηττήθηκε με το αξιοπρεπές 85-70.

Τα δεκάλεπτα:19-14, 42-32, 70-48, 85-70

Ολυμπιακός(Ντέιβιντ Μπλατ): Γκος 6, Τολιόπουλος, Τουπάν 9, Σπανούλης 7, Τίμμα 4, Μιλουτίνοφ 12 (9ριμπ.), Στρέλινιεκς 11, Βεζένκοφ 4, Πρίντεζης 18, Μάντζαρης 1, Μπόγρης 2, Λιντέι 11

Χολαργός(Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 2, Οκερεαφόρ 4, Καλαϊτζάκης 2, Φιτζπάτρικ 8, Καμπερίδης 13, Κώττας 8, Λοβ 12, Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 13

Α1: Τελευταία Ενημέρωση