Με την… αύρα του Παύλου στην κορυφή ο Παναθηναϊκός!

Πράσινο… βάφτηκε το πρώτο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», καθώς με τον επιθετικό του πλουραλισμό ο Παναθηναϊκός νίκησε 85-80 τη Φενέρμπαχτσε, στον τελικό.

Το «Παύλος Γιαννακόπουλος» είναι «πράσινο»!

Με την επιθετική του… ποικιλία και παίζοντας καλή άμυνα κατά διαστήματα, ο Παναθηναϊκός νίκησε 85-80 τη Φενέρμπαχτσε και κατέκτησε το πρώτο τουρνουά στη μνήμη του ιστορικού παράγοντα του «τριφυλλιού».

Πέντε παίκτες της ομάδας του Πασκουάλ τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Λοτζέσκι να ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, με τον Παππά να είχε 12, τους Παπαπέτρου και Τόμας από 11 και τον Λάσμε 10.

Με εξαιρετικές άμυνες ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση, φτάνοντας στο +6 (10-6), στο πρώτο πεντάλεπτο, κάνοντας «πάρτι» στη ρακέτα με Λάσμε και Μήτογλου. Στη συνέχεια, η Φενέρ αντέδρασε με μπροστάρη τον Ένις (10-8), αλλά οι Παπαπέτρου και Καλάθης έστειλαν ξανά το «τριφύλλι» σε μία απόσταση ασφαλείας (16-11). Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν συμπληρώσει τα φάουλ με τους Τούρκους να σκοράρουν μόνο με βολές, αλλά εκείνοι χτυπούσαν από την περιφέρεια, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (22-15).

Χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα μπήκε ο Παναθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο, με τον Λοβέρν να κάνει ζημιά στη ρακέτα και έτσι η Φενέρ να πλησιάζει (24-23), στα πρώτα τρία λεπτά. Οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν λάθη και ήταν επιπόλαιοι στην επίθεση, με τους Σλούκα και Ντίξον να βάζουν μπροστά τους Τούρκους στα μισά (29-31). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς απέκτησε ένα πολύ γρήγορο ρυθμό, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στο +3 (37-34), αλλά τον Σλούκα να ισοφαρίζει (37-37), στο 18’. Με πρωταγωνιστή τον Λάσμε, το «τριφύλλι» ξέφυγε στο +4 (42-38), αλλά το καλάθι και φάουλ του Κάλινιτς διαμόρφωσε το 42-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Δυνατά και με ένα 5-0 με τους Παππά και Λοτζέσκι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, πηγαίνοντας στο +6 (47-41), με τον Κάλινιτς να μειώνει στον πόντο (47-46). Ωστόσο, οι «πράσινοι» έκαναν «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι ήταν σε θέση να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας (53-48), μέχρι το 27’. Στη συνέχεια, ο Καλάθης αποσύρθηκε με τέσσερα φάουλ, αλλά τα ριμπάουντ του Γκιστ και τα καλάθια του «ζεστού» Παππά, έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +8 (63-55), στο 29’. Οι Ντίξον και Σλούκας έκοψαν τη φόρα των γηπεδούχων (65-62), αλλά με το buzzer beater τρίποντο του Λεκαβίτσιους, πίσω από το κέντρο, έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +6 (68-62), στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με την εξαιρετική του άμυνα, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +12 (74-62) στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Προσωρινά, ο Ντίξον σταμάτησε το σερί (74-66), αλλά χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, οι «πράσινοι» διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή (78-68). Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμη και στο +13 (85-72) και παρά την χαλάρωσή τους στα τελευταία, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 68-62, 85-80

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11, Παππάς 12, Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 13, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 4.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 7, Μαχμούτογλου 2, Ένις 9, Κάλινιτς 7, Σλούκας 15, Γκούντουριτς 4, Γκιουλέρ, Ντίξον 10, Ντουβερίογλου 7, Ντατόμε 4, Λοβέρν 15.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση