Με φόρα από το Ρέθυμνο στον τελικό η ΑΕΚ

Το τρίτο σερί «διπλό» της στο πρωτάθλημα, αλλά μόλις πρώτο στην κανονική περίοδο πρωταθλήματος στο Ρέθυμνο πανηγύρισε η ΑΕΚ. Για τη 16η αγωνιστική πέρασε με 95-90 από το «Μ. Μερκούρη» και πήρε φόρα για τον τελικό του Κυπέλλου στο Ηράκλειο το Σάββατο απέναντι στον Ολυμπιακού.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Μάνι Χάρις με 22 πόντους και ο Δημήτρης Μαυροειδής με άλλους 18 και 10 ριμπάουντ. Καλό ντεμπούτο από τον Κέβιν Πάντερ με 10 πόντους (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 19:37.

Οι Στέφαν Μούντι (25π.), Σακίλ Γκούντγουιν (19π., 13 ριμπ.) και Χάρης Γιαννόπουλος (15π. με 4/8 τρίποντα) ξεχώρισαν από το Ρέθυμνο που κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά (3-6) και με τον Χάντερ να πετυχαίνει τους πρώτους δέκα πόντους της (9-10) προβλημάτισε τους γηπεδούχους. Γρήγορα όμως το μακρινό σουτ έδωσε λύσεις στο Ρέθυμνο (6/9 τρίποντα στο δεκάλεπτο), που βρήκε σκορ αρχικά από τους Μούντι και Γιαννόπουλο και πήρε βοήθειες από τον Λι στην άμυνα. Με ένα 9-0 ξέφυγε με 20-12 και με τον Μόρισον να έρχεται «ζεστός» από τον πάγκο με 26-17. Ο Ντράγκαν Σάκοτα πήρε πολύτιμους πόντους από τον Μαυροειδή και τον υιό Ντούσαν, ενώ έδωσε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής στον Πάντερ, με τρεις βολές του οποίου η «Ένωση» πέρασε μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (29-30). Όχι για πολύ όμως, καθώς με τον Άρμστεντ να σκοράρει κατά της πρώην ομάδας του και με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ (11 στο ημίχρονο) το Ρέθυμνο πήγε στα αποδυτήρια με 46-43.

Ο Γκούντγουιν έκανε εξαιρετική δουλειά κάτω από τα καλάθια και όταν ο Μούντι πήρε «φωτιά» με δύο τρίποντα και άλλες τρεις βολές, η ομάδα της Κρήτης αποσπάστηκε με οκτώ (67-59), εκμεταλλευόμενη και μια τεχνική ποινή στον Γκριν. Η επιστροφή του Πάντερ στον αγώνα βοήθησε την ΑΕΚ να πλησιάσει στο καλάθι (67-65), ωστόσο ο Μούντι με ένα φοβερό κάρφωμα και μια καλή άμυνα στον Σάκοτα επέτρεψε στο Ρέθυμνο να κλείσει στο 69-65 το τρίτο δεκάλεπτο. Ο βραχύσωμος γκαρντ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του (δίχως να αποφεύγει και κάποιες… υπερβολές), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» με μεγαλύτερο πλουραλισμό κατάφεραν να πάρουν κεφάλι (74-77) με τον Χάρις. Παράλληλα σταμάτησαν και την αιμορραγία των χαμένων ριμπάουντ (μόλις 3 επιθετικά στο δεύτερο μέρος το Ρέθυμνο). Το τάιμ άουτ του Νίκου Βετούλα δεν συνέφερε την ομάδα του, καθώς η «Ένωση» καθοδηγούμενη από Χάρις και Μαυροειδή έφτασε στο +12 (76-88) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι έκαναν μια ύστατη προσπάθεια και πλησίασαν στους τέσσερις, αλλά το τρίποντο του Τζέιμς στα 23’’ έφερε τη διαφορά στους επτά (87-94) και ουσιαστικά έκρινε το ματς υπέρ της ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 29-23, 46-43, 69-65, 90-95.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (13 ριμπ.), Μούντι 25 (5 ασίστ), Λι 7 (6 ριμπ., 3 τάπες), Γιαννόπουλος 15, Άρμστεντ 8 (8 ασίστ), Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 1, Μόρισον 8.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (13 ασίστ), Χάρις 23, Άτιτς, Χάντερ 13 (6 ριμπ.), Ξανθόπουλος (3 ασίστ), Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ριμπ.), Καββαδάς 3, Πάντερ 10.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση