Καταιγίδα… ΠΑΟΚ «σάρωσε» τον Προμηθέα!

Σίφουνας ΠΑΟΚ… παρέσυρε τον Προμηθέα στην Πυλαία!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν καταιγιστικός απέναντι στους Πατρινούς, τους οποίους… σκόρπισε 100-61 στον δεύτερο μικρό τελικό για να κάνει το 2-0 και πλέον να απέχει μία νίκη μακριά για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Α1.

Κορυφαίος για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Μαργαρίτης με 18 πόντους, με τον Πέτεγουεϊ να είχε 14, τον Τζάκσον 12 και τον Χρυσικόπουλο 11. Από την ομάδα του Γιατρά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημάκος με 25 πόντους.

Φορτσάτος μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με ένα 5-0 και παρά την αντίδραση του Προμηθέα (7-6), έτρεξε με τον Κόνιαρη στο παρκέ, για να φτάσει στο +9 (15-6), στα μισά. Ο Δημάκος προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα της Πάτρας στο ματς, αλλά οι Χρυσικόπουλος και Κρουμπάλι απάντησαν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (26-16).

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι ήταν πολύ άναρχο με αρκετά λάθη και από τους δύο, αλλά αυτό βόλευε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μέχρι τα μισά διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας του (33-24). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης άνοιξε τον ρυθμό και παράλληλα τη διαφορά, καθώς την έφτασε στο +12 (40-28), με το οποίο πήγε και στα αποδυτήρια (45-33).

Σαν… οδοστρωτήρας ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, καθώς στο πρώτο δίλεπτο έκανε ένα 8-0, ξεφεύγοντας στο +20 (53-33). Ο Γερομιχαλός σταμάτησε προσωρινά το σερί των γηπεδούχων (53-35), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με την… καταιγίδα Γκος και Μαργαρίτη, οι οποίοι τους έσπρωξαν σε ένα 12-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +30 (65-35), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης χαλάρωσε στην άμυνα, αλλά κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +27 (74-47).

Όπως είναι φυσικό, η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να μοιράζουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 100-61.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 45-33, 74-47, 100-61

Α1: Τελευταία Ενημέρωση