Έχασε, αλλά… κέρδισε Ντένμον ο Παναθηναϊκός!

Κερδισμένος παρά την ήττα ο Παναθηναϊκός Superfoods!

Οι «πράσινοι» δεν τα κατάφεραν απέναντι στη Χίμκι, χάνοντας 73-70 στις λεπτομέρειες, στην πρεμιέρα του Γκομέλσκι Καπ, αλλά χαμογελούν για την εξαιρετική εμφάνιση του Μάρκους Ντένμον, ο οποίος ήταν κορυφαίος με 22 πόντους και 7/9 σουτ, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Κρις Σίνγκλετον με 19 πόντους.

Το μοναδικό και μεγάλο «αγκάθι» για την ομάδα του Πασκουάλ, που στην ουσία της κόστισε τη νίκη, ήταν τα ριμπάουντ, καθώς πήρε μόλις 22 έναντι 40 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Πολύ φουριόζο ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, καθώς μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, μπήκε με ένα 0-10 στα πρώτα 3:30’’! Οι παίκτες του Πασκουάλ συντηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι τα μισά χάρη στους Καλάθη και Ρίβερς (10-17). Αλλά, από εκείνο το σημείο και έπειτα, έκαναν λάθη και με τους Άντερσον και Γκιλ να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, η Χίμκι έριξε τη διαφορά στο ελάχιστο (16-17), στο ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι «πράσινοι» έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και με το καλάθι του Ντένμον έκλεισαν το δεκάλεπτο με το +3 (16-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά άστοχος με τη Χίμκι να φέρνει το ματς στα ίσα μέσα από τις βολές (19-19). Ο Καλάθης έσπασε το… ρόδι για τους «πράσινους» ύστερα από περίπου τέσσερα λεπτά (19-21), με τον Σβεντ να απαντάει γρήγορα και να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (22-21). Εκεί, ήταν η σειρά των Ντένμον και Σίνγκλετον να «μιλήσουν» από την περιφέρεια και έτσι το «τριφύλλι» να πάει σε ένα +8 (24-32), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. O Ρώσος σούπερ σταρ πήρε ξανά… μπρος, φέρνοντας μόνος του το παιχνίδι στην ισοπαλία (32-32), αλλά οι «πράσινοι» τον περιόρισαν πάλι και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (32-36).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Χίμκι έριξε τη διαφορά με το τρίποντο του Μάρκοβιτς (35-36), με τον Παναθηναϊκό να απαντά με καλές άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το +7 (39-46), στα μισά. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το «τριφύλλι». Οι παίκτες του Πασκουάλ επέτρεψαν στην ομάδα του Μπαρτζώκα να τρέξει στο παρκέ και να κάνει ένα επιμέρους σκορ 12-2, που την έστειλε στο +3 (51-48), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, την οποία και έκλεισε προηγούμενη 53-52.

Η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε λύσεις στον Παναθηναϊκό στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και έτσι οι «πράσινοι» πέρασαν ξανά μπροστά (54-57). Η απάντηση της Χίμκι ήρθε με τον Μάρκοβιτς για το νέο προσπέρασμα (58-57), με τον Ντένμον να συνεχίζει «ζεστός» και έτσι να βάζει εκ νέου το «τριφύλλι» στο +5 (58-63), περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ο Αμερικανός συνέχισε το… κρεσέντο του και έτσι ο Παναθηναϊκός διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (63-68), αλλά ο Σβεντ ένα λεπτό το τέλος την ψαλίδισε στο ελάχιστο (67-68). Ο Σίνγκλετον έδωσε… ανάσα (67-70), αλλά τα χαμένα ριμπάουντ έδωσαν το δικαίωμα στους Ρώσους να περάσουν μπροστά (71-70). Στην επόμενη επίθεση, ο Καλάθης έκανε το λάθος και ο Τζένκινς με 2/2 βολές έφερε τη Χίμκι στο +3 (73-70), στα 3’’ πριν τη λήξη. Στον διεθνή γκαρντ έφτασε η μπάλα για το τελευταίο σουτ του αγώνα, αλλά το τρίποντό του ήταν άστοχο και έτσι ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με το τελικό 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-36, 53-52, 73-70

Α1: Τελευταία Ενημέρωση