Έδειξε έτοιμος για Ζαλγκίρις ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε το ματς στο Λαύριο ως δυνατή προπόνηση εν όψει των play offs με τη Ζαλγκίρις και επικράτησε στην έδρα της αξιόμαχης ομάδας του Χρήστου Σερέλη με 84-68 για την 22η αγωνιστική της Α1.

Κορυφαίος ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ, επιστροφή μετά από σχεδόν έναν μήνα για τον Κώστα Παπανικολάου που είχε 3 πόντους (1/6 σουτ) και 7 ριμπάουντ σε σχεδόν 27 λεπτά. Μοναδική «σκιά» για τους νικητές ο τραυματισμός του Γιάνις Στρέλνιεκς στη μέση.

Στην έκτη θέση υποχώρησε το Λαύριο μετά την ήττα του σε συνδυασμό με τις νίκες ΠΑΟΚ και Προμηθέα. Μουρ με 13 και Γουίγκινς με 12 πόντους οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων.

To ματς

Παπανικολάου και ΜακΛίν όχι απλώς επέστρεψαν, αλλά άρχισαν και το ματς για τον Ολυμπιακό, που πάντως είδε το Λαύριο να μπαίνει με θάρρος στο ματς (9-8). Μετά το πεντάλεπτο, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και με τρίποντα των Ρόμπερτς και Σπανούλη ξέφυγαν (9-16), ενώ εκμεταλλευόμενοι και τη δύναμη ΜακΛίν και Μιλουτίνοφ στη ρακέτα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (13-22). Με όπλο την άμυνα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στο +15 (14-29) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όταν το Λαύριο με ένα επί μέρους 11-2 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Νίξον πλησίασαν στους έξι (25-31). Η ενέργεια του Παπαπέτρου στις δύο πλευρές του παρκέ αρκούσε για να συνεφέρει τον Ολυμπιακό και να τον οδηγήσει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 13 πόντων (30-43).

Ο Παπανικολάου με τρίποντο έδωσε τον τόνο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ο Μιλουτίνοφ συνέχισε το πάρτι στο «ζωγραφιστό» με τον Ολυμπιακό να ξεμακραίνει όλο και περισσότερο (40-59). Οι γηπεδούχοι έβλεπαν το καλάθι σαν την τρύπα της βελόνας και οι Πειραιώτες έβρισκαν εύκολους πόντους στην επίθεση με τον Παπαπέτρου σε μεγάλα κέφια κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +24 (43-67).Το υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να σκέφτονται το ματς της Παρασκευής με τον Πανιώνιο κι ακόμη περισσότερο τη Ζαλγκίρις. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο σε Τολιόπουλο και Μπόγρη κάνοντας εκτεταμένο rotation και το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την περίσταση πλησιάζοντας στους 15 (63-78) δύο λεπτά πριν το τέλος. Τα τρίποντα από Μάντζαρη και Μπράουν απλώς έδωσαν ώθηση στον Ολυμπιακό να κλείσει το ματς στο +16 (68-84).

Δεκάλεπτα: 13-22, 30-43, 43-67, 68-84.

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 3, Κουζέλογλου (5 ριμπ.), Μέιερ 6 (5 ριμπ.), Γουίγκινς 12 (5 ριμπ.), Μουρ 13 (3 ασίστ), Παπαδημητρίου 3, Νίξον 8 (3 ασίστ), Περράκης 6 (3 ριμπ.), Γιαννακόπουλος 5 (4 ασίστ), Κακλαμανάκης 4 (3 ριμπ.), Μεχίντι 2, Ενουάμου 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 11 (8 ριμπ., 3 ασίστ), Σπανούλης 10 (6 ασίστ), Μιλουτίνοφ 14 (6 ριμπ.), Παπανικολάου 3 (7 ριμπ.), Ρόμπερτς 6 (3 ριμπ.), Μπράουν 12, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 19 (14 ριμπ.), Στρέλνιεκς, Μάντζαρης 3 (3 ασίστ, 3 ριμπ.), Μπόγρης.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση