Έβγαλε την… υποχρέωση με σούπερ Αγραβάνη ο Ολυμπιακός

Έπαιξε και για τις απουσίες ο Δημήτρης Αγραβάνης!

Ο Ολυμπιακός ήταν χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη, Μάντζαρη και Τιλί, με τον διεθνή φόργουορντ να τα κάνει όλα και να… συμφέρει κόντρα στα –μαχητικά για 23 λεπτά- Τρίκαλα και να παίρνει τη νίκη (86-51), στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, ενόψει και της «διαβολοβδομάδας» στην Ευρωλίγκα με Μακάμπι Τελ Αβίβ (εκτός) και Χίμκι (εντός).

Κακό μπάσκετ και ρεσιτάλ… αστοχίας από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με την κατάσταση να ξεκαθαρίζει στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και το τέταρτο να αγγίζει το… τέλειο για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 29-8!

Ο Αγραβάνης τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τους Στρέλνιεκς και Παπαπέτρου να ήταν εξίσου καλοί με 13 πόντους ο καθένας. Από την ομάδα της Θεσσαλίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόουνς με 16 πόντους.

Χωρίς καλό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να ήταν αρκετά άστοχες ξεκίνησε η αναμέτρηση, με το σκορ να ήταν στο 3-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι «ζωντάνεψε» από τη μία χάρη στα καλάθια του Τζόουνς για τα Τρίκαλα, αλλά και τις γρήγορες επιθέσεις του Ολυμπιακού, ο οποίος προηγήθηκε (13-9). Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεπαν την κατάσταση να ξεφύγει, λόγω του «ζεστού» Βασιλειάδη που ήρθε από τον πάγκο (15-15), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να «απαντά» με τον Στρέλνιεκς, ο οποίος έστειλε τη διαφορά στο +5 (22-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Κάκιστο ρυθμό είχε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες να ήταν ακόμη… χειρότερο. Από τη μία, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να ήταν τραγικά άστοχος και έτσι τα Τρίκαλα, βρίσκοντας κάποιες λύσεις από Βασιλειάδη και Τζόουνς, διατηρούνταν κοντά (25-23), στα πρώτα έξι λεπτά. Με δύο καλές άμυνες, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο (29-23), αλλά οι μηχανές τους παρέμεναν… σβηστές, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα 8-0 και να παίρνουν το προβάδισμα (29-31). Όμως, την τελευταία… λέξη του ημιχρόνου την είπε ο Ρόμπερτς, ο οποίος διαμόρφωσε το 31-31.

Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να ήταν σε άλλο… γήπεδο και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και έτσι τα Τρίκαλα, που έπαιζαν χωρίς πίεση, πέρασαν ξανά μπροστά (33-36). Οι Πειραιώτες ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (38-37), λόγω του μοναδικού ορεξάτου τους παίκτη, τον Αγραβάνη, ο οποίος με τη σημαντικότατη συμβολή του σε άμυνα και επίθεση, τους έδωσε την ευκαιρία να πάνε στο +8 (47-39), στα μισά. Τη… σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Στρέλνιεκς, για να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (52-41) και έκτοτε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την περίοδο με το +14 (57-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός… επιστράτευσε και την εξαιρετική του άμυνα, όπου επιτρέποντας μόλις ένα τρίποντο του Βασιλειάδη σε εννιά αγωνιστικά λεπτά, εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στο +38 (84-46). Η τυπική διαδικασία έφτασε στο τέλος της, με τους Πειραιώτες να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 86-51.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 20 (1τρ., 9ριμπ.), Μιλουτίνοφ 3, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 6, Τόμπσον 2, ΜακΛίν 6 (8ριμπ.), Τολιόπουλος 8 (2), Παπαπέτρου 13, Στρέλνιεκς 13 (1), Αρσενόπουλος 2, Μπόγρης 4.

Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέισι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τάταρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση