«Βομβάρδισε» τον Φάρο ο Ολυμπιακός!

Σκούρα τα βρήκε ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα απέναντι στον ΓΣΛ-Φάρο, αλλά στο τέταρτο πάτησε το… γκάζι και πήρε τη νίκη με 95-83. Εξαιρετικό ποσοστό έξω από τα 6,75μ. για τους Πειραιώτες.

Ζόρικά τα βρήκε από τον ΓΣΛ-Φάρο ο Ολυμπιακός, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασε τις στροφές του και σουτάροντας καλά έξω από τα 6,75μ. (13/28), νίκησε 95-83.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους», που δεν είχαν τους Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και Παπαπέτρου, ήταν ο Μπράουν με 19 πόντους, με τους Σπανούλη και Γουίλτζερ να είχαν από 13 και τον Ρόμπερτς να προσθέτει άλλους 12. Μάλιστα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε τον 17χρονο Ανδρέα Τσουμάνη, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα.

Από την ομάδα του Σκουρτόπουλου, ξεχώρισε ο Μπαρτ με 22 πόντους, με τον Παπαντωνίου να είχε 15 και τον Μαραγκό 12.

Την αστοχία του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε ο ΓΣΛ στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο προηγήθηκε 11-4. Από τα μισά και μετά, ο Σπανούλης έσπρωξε τους «ερυθρόλευκους» σε ένα 10-0 (11-14). Στο τελευταίο λεπτό, ο Σάφτενααρ ισοφάρισε σε 14-14, με τον Γουίλτζερ να βάζει ξανά μπροστά τους Πειραιώτες στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς οι Ρόμπερτς και Μπόγρης τους συντηρούσαν στο +8 (19-27), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τους Παπαντωνίου και Μπαρτ και να μειώνουν -3 (26-29). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με συνεχόμενα τρίποντα των Μπράουν και Γουίλτζερ για το +11 (30-41), το οποίο και διατηρούταν μέχρι και 1:30’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-44). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν υπερβολικά, με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να κάνει ένα 5-0 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το -6 (38-44).

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι το πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (44-49), καθώς στη συνέχεια, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έχαναν το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να κάνουν ένα 6-0, που τους έδωσε το προβάδισμα (50-49), στα μισά. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τους Παπανικολάου και Ρόμπερτς για το νέο +9 (52-61), αλλά η ομάδα του Σκουρτόπουλου δεν τα παρατούσε και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο -5 (63-68).

Πιο συγκεντρωμένοι μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με την καλή τους άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Ρόμπερτς-Μπράουν στην επίθεση, πήγαν στο +16 (65-81), ενώ με τρίποντο του Γουίλτζερ η διαφορά ξέφυγε στο +18 (67-85), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμη και το +19 (71-90) και παρά την προσπάθεια του Μπαρτ (79-92) δεν απειλήθηκε ξανά από τον ΓΣΛ, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 95-83.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 6(2), Μαραγκός 12(2), Μουράτος 7, Σάφτενααρ 5(1), Παπαντωνίου 15(1), Μπάντερ 10(2), Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος, Μπαρτ 22(2), Φένερ 2, Κίλι 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 5, Σπανούλης 13(3), Παπανικολάου 10 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 9(2), Γουίλτζερ 13(3), Μπράουν 19(4), Τολιόπουλος, Στρέλνιεκς 6(2), Τσουμάνης, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 12(1), Μπόγρης 8.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση