Βασίλισσα ξανά η ΑΕΚ στη Βενετία!

Η ΑΕΚ έδειξε τα δόντια της. Μετά τις κακές ήττες από Εστουντιάντες και Άρη η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε εμφατικά σεφτέ στο Basketball Champions League νικώντας με 103-101 στην παράταση την πρωταθλήτρια Ιταλίας Βενέτσια εκτός έδρας.

Κορυφαίος ο Μάικ Γκριν με μεγάλα καλάθια στο τέλος (23π.), αλλά το καλάθι της νίκης πέτυχε ο μετριότατος Ντελρόι Τζέιμς με κάρφωμα στα 2’’. Σπουδαία δουλειά από Μαυροειδή (18π., 9 ριμπ.) και Σάκοτα (15π., 5 ριμπ., 4 ασίστ), παραλίγο μοιραίος ο Λαρεντζάκης που έκανε αντιαθλητικό φάουλ στην κανονική διάρκεια, όμως ο Όρελικ σε σχεδόν νεκρό χρόνο είχε 1/2 βολές και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ρεσιτάλ από 300 οπαδούς που έκαναν... Νέα Φιλαδέλφεια το γήπεδο της Βενετίας και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν πανηγυρίζοντας στο τέλος τη μεγάλη νίκη.

Ξανθόπουλος, Μπάρλοου, Σι, Τζέιμς και Μαυροειδής ήταν η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ. Τα τρία γρήγορα φάουλ του Γουάτ χάρη στη δράση του Έλληνα σέντερ ήταν το πρώιμο κέρδος των «κιτρινόμαυρων», που όμως δεν εξαργυρώθηκε σε σκορ. Οι γηπεδούχοι με τον Όρελικ σε μεγάλα κέφια και ξεκινώντας με 4/9 τρίποντα ξέφυγαν με επτά (18-11) προβληματίζοντας τον Σωτήρη Μανωλόπουλο. Το τάιμ άουτ απέδωσε, καθώς με τον ορεξάτο Μπάρλοου και τον Γκριν να δίνει ρυθμό η «Ένωση» άρχισε να μαζεύει την ψαλίδα. Τα επιθετικά ριμπάουντ των πρωταθλητών Ιταλίας ήταν βραχνάς, ωστόσο η εμμονή τους στο τρίποντο (5/12 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μόλις 1/8 στο δεύτερο) επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν. Η τεχνική ποινή στον Μπράμο για flopping οδήγησε στο πρώτο προβάδισμα της ΑΕΚ δια χειρός Άτιτς (30-32), όμως η αστοχία βοήθησε τη Βενέτσια με τον Πέριτς και τον Όρελικ πρωταγωνιστές να κλείσει το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή, 38-34.

Μαυροειδής και Λαρεντζάκης έκαναν καλή δουλειά στην επίθεση, αλλά ο νέος πονοκέφαλος της ΑΕΚ λεγόταν Γουάτ (50-46). Παρά τις ανάσες του Μπάρλοου από μακριά, η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» ήταν αναποτελεσματική με αποτέλεσμα η Βενέτσια να ξεφύγει με επτά (58-51). Πάντως η ευστοχία και οι καλές επιθετικές επιλογές των παικτών της «Ένωσης» αρκούσαν για να τους κρατήσουν μέσα στο ματς μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (64-60). Η προσωπική άμυνα παρέμενε πληγή για την ΑΕΚ και στο τέταρτο δεκάλεπτο (72-66) και παρότι οι εμπνεύσεις του Γκριν πρόσφεραν σκορ μέσω των ψηλών, κάποια άστοχα σουτ και η τεχνική ποινή στον Μαυροειδή για διαμαρτυρία σε ανύπαρκτο φάουλ που χρεώθηκε οδήγησαν τους γηπεδούχους στο +7 (77-70) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η «Ένωση» δεν κατέθεσε τα όπλα και με τρίποντο του Γκριν πλησίασε στους δύο (77-75) δύο λεπτά πριν το τέλος ισοφαρίζοντας αμέσως μετά με τον Μαυροειδή (77-77). Ο Λαρεντζάκης από τη γραμμή έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (77-79) με 74’’ να απομένουν, ο Μπράμος απάντησε με τον ίδιο τρόπο (79-79), αλλά ο Σάκοτα με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι αποκατέστησε το προβάδισμα (79-81). Το πέμπτο φάουλ του Μαυροειδή έστειλε τον Πέριτς στις βολές με 19’’ για το τέλος και ο Κροάτης είχε 1/2 (80-81). Ο Γκριν με 16’’ να απομένουν δεν λάθεψε από τη γραμμή (80-83) και οι «κιτρινόμαυροι» επέλεξαν φάουλ αντί για το ρίσκο τρίποντης ισοφάρισης στην άμυνά τους. Ο Τζόνσον ήταν ψύχραιμος (82-83) και οι Ιταλοί έστειλαν ξανά στις βολές τον Γκριν στα 12,6’’ με το ίδιο αποτέλεσμα (82-85). Ο Λαρεντζάκης το παράκανε υποπίπτοντας σε αντιαθλητικό φάουλ στον Τζόνσον στα 9,5’’, ο Αμερικανός γκαρντ μείωσε στον πόντο (84-85) και μετά το άστοχο τρίποντο του Χέινς ο Όρελικ κέρδισε βολές στα 0,7’’. Ο Λιθουανός έκανε τη χάρη στην ΑΕΚ να ευστοχήσει μόνο στη δεύτερη βολή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι σπάνιες δύο άστοχες βολές του Σάκοτα δεν αποδείχτηκαν κακός οιωνός, καθώς ο αρχηγός και ο Γκριν με δύο «βόμβες» έφεραν την ΑΕΚ στο +6 (87-93). Η αποβολή του Λαρεντζάκη ήταν πλήγμα για την «Ένωση», που έβρισκε σκορ από τον Γκριν και τον Σάκοτα, αλλά δεν μπορούσε να σταματήσει τον Τζόνσον, ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε (99-99) στα 36,6’’ για το τέλος. Ο Γκριν και ο Τζόνσον συνέχισαν να… ανταλλάσσουν μεγάλα καλάθια, αλλά ο εξαφανισμένος σε όλο το ματς Τζέιμς με κάρφωμα στα 2’’ έκρινε το ματς. Το τρίποντο του Τζόνσον πίσω από το κέντρο λίγο έλειψε να αφήσει ξερή την ΑΕΚ, που όμως απέδρασε με τη μεγάλη νίκη (101-103).

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85, 101-103 (πρτ.)

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8 (4 ασίστ), Πέριτς 19 (6 ριμπ.), Τζόνσον 20, Μπράμος 10 (4 ριμπ.), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4 (4 ασίστ), Όρελικ 25 (9 ριμπ.), Μπολπίν, Μπίλιγκα 6 (7 ριμπ.), Γουάτ 9 (5 ριμπ.).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12 (6 ριμπ.), Τζέιμς 4, Γκριν 23 (4 ασίστ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (3 ριμπ.), Μπάρλοου 13 (5 ριμπ.), Μαυροειδής 18 (9 ριμπ.), Σι (3 ριμπ.).

Α1: Τελευταία Ενημέρωση