Άρης-Προμηθέας 68-64: Ο Άρης δεν πεθαίνει

Μεγάλη νίκη-ανάσα πανηγύρισε στο Παλέ ο Άρης! Οι ψυχωμένοι Θεσσαλονικείς έριξαν στο καναβάτσο τον δυνατό Προμηθέα Πατρών (68-64) και πήραν απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Άρης… ζει και αναπνέει! Στο ντεμπούτο Αγγέλου στον πάγκο, οι κίτρινοι πανηγύρισαν μεγάλη νίκη απέναντι στον δυνατό Προμηθέα, επικρατώντας 68-64 στο «Nick Galis Hall», μπροστά σε περίπου 4.000 φίλους τους.

Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στο 7-13 και απέχουν δύο νίκες από τον προτελευταίο Πανιώνιο, την ίδια ώρα που η ομάδα της Πάτρας υποχώρησε στο 12-8 και έχασε έδαφος στην προσπάθειά της για τετράδα (απέχει μια νίκη από ΑΕΚ και Λαύριο).

Κορυφαίος των νικητών ο Μποχωρίδης με 16 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, 12 σημείωσε ο Μπελ (2/8 τρίποντα), 11 είχε ο Τσαϊρέλης, ενώ ο Μποχωρίδης ήταν μεν άστοχος (7 πόντους με 2/8 σουτ), ωστόσο συνέβαλε με 5 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, 15 πόντους είχαν οι Γκίκας και Τουντζαράκης, με τον πρώτο να μετρά 6 ασίστ και ισάριθμα λάθη. «Χαμηλά» έμεινε ο Σαλούστρος με μόλις 2/11 σουτ.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στην εκκίνηση του αγώνα, με τον Προμηθέα να «χτυπάει» από την περιφέρεια και τον Άρη να βάζει περισσότερο… μέσα τη μπάλα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 10-11 στο 5’, με την εικόνα της αναμέτρησης να επιβεβαιώνει το… ντέρμπι που περιμέναμε. Το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με την ομάδα του Αγγέλου να βρίσκει λύσεις από τα 6,75 και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μπελ-Αθηναίου, να προηγείται με 20-17. Σε αυτά τα επίπεδα ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Τουντζιαράκη και τον εξαιρετικό ως τότε Μάρα να γράφουν το 22-19 στο 10’.

Τα συνεχόμενα καλάθια του Γκίκα δεν επέτρεπαν στον Άρη να αποκτήσουν διαφορά, ενώ πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Προμηθέας κατάφερε να… ξεφύγει με πέντε πόντους (29-34) βρίσκοντας κι άλλους πρωταγωνιστές στην επίθεση. Με τους Μποχωρίδη-Τσαϊρέλη να αναλαμβάνουν δράση, οι κίτρινοι… ξεκόλλησαν και μάλιστα προηγήθηκαν με έναν, 35-34, ωστόσο η τελευταία κουβέντα ως το ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους που με δύο «βόμβες» (η μία του Γκίκα πίσω από το κέντρο) διαμόρφωσαν το 35-40 και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Προμηθέας αποσπάστηκε και με επτά (35-42), ωστόσο στη συνέχεια έγινε… επιπόλαιος στην επίθεση και η τριπλέτα Αθηναίου-Μπελ-Τσαϊρέλη «κουβάλησε» τον Άρη φέρνοντας τα πάνω-κάτω και ξεσηκώνοντας τον κόσμο για το 43-42. Οι δύο ομάδες άρχισαν να πετυχαίνουν εκατέρωθεν καλάθια, με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Άρη οριακά μπροστά (53-51) χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Μπελ και Φλιώνη.

Οι Έλληνες το είχαν πάρει πάνω τους, τόσο στον Άρη, όσο και στον Προμηθέα, με τους πρώτους όμως να είναι… περισσότεροι και δια χειρός του «καυτού» Αθηναίου να διαμορφώνεται το 65-59 στο Nick Galis Hall, σκορ που έδειχνε να… γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Ο Γκίκας με τρίποντο κράτησε «όρθιους» τους Πατρινούς, ωστόσο στη συνέχεια ο Φαγέ έχασε τρίποντο για την ισοφάριση, ο Λίποβι δεν διατήρησε τη μπάλα εντός παρκέ, στη διεκδίκηση του επιθετικού ριμπάουντ, και οι δύο βολές του Αθηναίου έδωσαν… ανάσα (67-62) στον Άρη, 26’’ πριν τη λήξη. Ο Σαλούστρος πήρε την επόμενη επίθεση για τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν βρήκε στόχο από τα 6,75 και ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν. Φαγέ και Μποχωρίδης διαμόρφωσαν το τελικό 68-64, δίχως να υπάρξουν συγκινήσεις στο… νήμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 53-51, 68-64