«Αλύγιστος» ΠΑΟΚ πέρασε… αέρα από τη Ρόδο

Παρά τα πολλά προβλήματα που τον ταλανίζουν, ο ΠΑΟΚ πέρασε άνετα από τη Ρόδο, επικρατώντας 75-60 του Κολοσσού και έτσι ανέβηκε στο 7-5 στην Α1.

Μεγάλη καρδιά έδειξε ο ΠΑΟΚ στη Ρόδο!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ταλανίζεται από πολλά προβλήματα, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να νικήσει εύκολα 75-60 τον Κολοσσό και να ανέβει στο 7-5. Από την άλλη, η ομάδα του Φλεβαράκη… βυθίστηκε ακόμη περισσότερο, καθώς παρέμεινε στην τελευταία θέση με ρεκόρ 2-9.

Κορυφαίοι των Θεσσαλονικέων ήταν οι Χάτσερ και Τζόουνς με 16 πόντους ο καθένας, ενώ άλλους 14 είχε ο Μαργαρίτης. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Μαυροειδής και Γκιμπς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Έλληνα σέντερ να είχε και 12 ριμπάουντ.

Από νωρίς πήρε τον έλεγχο ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, καθώς μέσα από την εξαιρετική του άμυνα κράτησε χαμηλά τον Κολοσσό και με τους Τέπιτς και Χάτσερ έφτασε στο +11 (5-16), στα μισά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν στο ματς, αλλά στη συνέχεια ο Τζόουνς «ζεστάθηκε» για τα καλά και έτσι η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-26).

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια μέχρι το 14’, καθώς ο ΠΑΟΚ συντηρούσε την απόστασή του (23-34). Εκεί, ο Κολοσσός έσφιξε την άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις με τα τρίποντα έριξε τη διαφορά στο -4 (30-34). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην αντεπίθεση των Ροδιτών, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το +4 (36-40).

Με τον Χάτσερ να μπαίνει ορεξάτος στο δεύτερο μέρος, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε ξανά μία απόσταση ασφαλείας (38-49). Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με τον Γκιμπς, ο οποίος έφερε το ματς στο -4 (47-51), στο 26’. Όμως, στα τελευταία λεπτά, η άμυνα του ΠΑΟΚ έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να κάνει ένα 6-0 μέχρι το τέλος και να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +10 (47-57).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας ακόμη και στο +14 (50-64), στο 34’. Οι Ροδίτες έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +18 (57-75) και έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» να παίρνει τη νίκη με το τελικό 75-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 36-40, 47-57, 60-75

Κολοσσός Ρόδου (Φλεβαράκης): Γεωργάκης, Ντιγκς 3 (1), Μπράουνινγκ 5 (1), Γκιμπς 12 (2), Πίνκστον 5, Μαυροειδής 13 (12ριμπ.), Μπιλλής, Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 5, Δημάκος 8 (2), Κάρτερ 9 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 5 (1), Κόνιαρης 4, Τέπιτς 8, Χάτσερ 16 (2), Τζόουνς 16 (4), Ζάρας, Μαργαρίτης 14, Σχίζας 3, Αθηναίου 5(1), Γκος 4.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση