Αφεντικό στο πρωτάθλημα είναι ο ΠΑΟΚ!

Στο πρωτάθλημα το… αφεντικό είναι ο ΠΑΟΚ!

Ύστερα από ένα μεγάλο ντέρμπι, με μεγάλες διακυμάνσεις, ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε 63-57 τον Άρη στην Πυλαία και τον… εκδικήθηκε για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και το έκλεισαν στο +15, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 23-8. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο οι «κίτρινοι» πήγαν κάνουν την επική ανατροπή μπαίνοντας με ένα 14-0(!), αλλά οι Χρυσικόπουλος (στην επίθεση) και (Μαργαρίτης στην άμυνα), «μίλησαν» στο τέλος για τον ΠΑΟΚ, δίνοντάς του τη μεγάλη νίκη.

Με εξαιρετική άμυνα και κυριαρχία στα καλάθια μπήκε ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι, όπου προηγήθηκε 7-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Η αντίδραση του Άρη ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς εκμεταλλευόμενος τις δεύτερες ευκαιρίες του, έκανε ένα 7-0 για το δικό του προβάδισμα (7-9) και με τον Αθηναίου διατηρούνταν μπροστά (11-12), μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Εκεί, ήρθε η σειρά του Κόνιαρη να δώσει «αέρα» τεσσάρων πόντων στον «Δικέφαλο του Βορρά» (16-12), αλλά η απάντηση των «κίτρινων» ήρθε με τις συνεργασίες των Φλιώνη-Μπένσον για το δικό τους 6-0 (16-18), με τον Κλάσεν να διαμορφώνει με δύο βολές το 18-18.

Με την καλή του άμυνα, ο Άρης κράτησε χωρίς σκορ τον ΠΑΟΚ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με τους Γουίβερ και Φλιώνη πήγε στο +5 (18-23). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφερε το ντέρμπι στα ίσα (23-23), μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά ο Αθηναίου πήρε τους «κίτρινους» από το χέρι και τους έβαλε ξανά σε θέση οδηγού (23-29), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ενώ με τον Φλιώνη, η ομάδα του Γιαννάκη συντηρούσε ένα +5 (26-31). Ωστόσο, στα δύο τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, «μίλησε» η άμυνα των γηπεδούχων και με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς, το σκορ διαμορφώθηκε στο 31-31.

Εκρηκτική εκκίνησε έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, καθώς η καλή άμυνα και ο απόλυτος έλεγχος των ριμπάουντ έδωσαν αιφνιδιασμούς στον Τζόουνς, ο οποίος τον έσπρωξε στο 9-0 (40-31). Ο Αθηναίου προσπάθησε να βάλει ξανά τον Άρη στο παιχνίδι (40-34), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι απέκτησε εξαιρετικό ρυθμό και με τον Μαργαρίτη να… οργώνει και στις δύο πλευρές του παρκέ, η διαφορά ξέφυγε στο +12 (48-36), για τον «Δικέφαλο του Βορρά». Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έστησαν… πάρτι, αφού οι «κίτρινοι» κατέρρευσαν, φτάνοντας στο +15 (52-37) και κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 54-39.

Χωρίς ρυθμό και με πολλά λάθη από τις δύο ομάδες ήταν το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Άρη να δείχνει… σφυγμό στη συνέχεια και να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (54-45), στα πρώτα τρία λεπτά. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχιζε να ήταν νωθρός, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, με τους «κίτρινους» να διευρύνουν το σερί τους στο 14-0 με τα τρίποντα του Αθηναίου και να πλησιάζουν στον πόντο (54-53), περίπου, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ο Χρυσικόπουλος έδωσε τεράστια «ανάσα» στους γηπεδούχους με τρίποντο (57-53) στα 3:30’’, ενώ ο ίδιος τους έστειλε στο +5 (59-54) στο 38’. Στη συνέχεια, «μίλησαν» οι μεγάλες άμυνες του Μαργαρίτη διαδοχικά πάνω σε Βασιλόπουλο αι Αθηναίου, τον Τσόχλα να διατηρεί την ψυχραιμία του στις βολές, τον ΠΑΟΚ να συντηρεί το προβάδισμά του και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 63-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 5, Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 11, Κατσίβελης 2, Τζόουνς 20 (2), Χρυσικόπουλος 8 (1), Κρουμπάλι, Τσόχλας 8 (1), Ζάρας 3 (1), Τρις.

Άρης (Γιαννάκης): Τσαϊρέλης 10 (1), Πουλιανίτης 2, Αθηναίου 20 (5/10τρ.), Γουίβερ 7 (1), Μπένσον 7, Φλιώνης 4, Μούρτος, Μόραντ 2, Βασιλόπουλος, Πέτγουεϊ, Μπελ 5 (1).

Α1: Τελευταία Ενημέρωση