«Αεράτος» Παναθηναϊκός στο Ρέθυμνο!

Σαν… σίφουνας πέρασε από το Ρέθυμνο ο Παναθηναϊκός!

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πρόσφεραν σκορ και θέαμα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», συντρίβοντας 103-69 τους Κρητικούς, για το 22-0 στη φετινή Α1.

Επτά «πράσινοι» τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Βουγιούκα να ήταν κορυφαίος, έχοντας 17 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Λεκαβίτσιους να είχε 15 πόντους και μάλιστα χωρίς να χάσει προσπάθεια με 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 3/3 βολές. Από τους Κρητικούς, οι οποίοι έπεσαν στο 8-14, ξεχώρισε ο Μούντι με 32 πόντους.

Αρκετά γρήγορος ήταν ο ρυθμός του ματς από την αρχή του, με τις δύο ομάδες να δείχνουν τη διάθεση να παίξουν ελεύθερα (10-10). Οι Μούντι και Γιαννόπουλος από τη μία και Καλάθης-Παππάς από την άλλη ήταν οι κύριοι επιθετικοί εκφραστές, με το σκορ να οδηγείται ψηλά και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +2 (21-23).

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα και με τους Βουγιούκα-Ντένμον να ήταν ορεξάτοι, η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιο αριθμό (24-34). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, μπήκε στην εξίσωση και ο Λεκαβίτσιους, ο οποίος ήρθε «καυτός» από τον πάγκο, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει αρχικά στο +19 (31-50) και στη συνέχεια στο +20 (35-55), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Άρμστεντ μείωσε προς στιγμήν για τους Κρητικούς, με το τρίποντο του Γκάμπριελ να διαμορφώνει το 39-58.

Ο Βουγιούκας συνέχισε την κυριαρχία του στη ρακέτα και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όπου έχοντας βοήθεια από τον Παππά, οι δυο τους εκτόξευσαν τη διαφορά στο +31 (42-73) για τον Παναθηναϊκό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ανέλαβε δράση ο Ντένμον, ο οποίος με τα τρίποντά του έστειλε το «τριφύλλι» στο +35 (46-81), με το Ρέθυμνο να μειώνει στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με τον Μούντι (48-81).

Παρά τη μεγάλη διαφορά που είχε διαμορφώσει από την προηγούμενη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε το ίδιο σοβαρός και στην τέταρτη, διατηρώντας την στα ίδια επίπεδα (58-91). Μόνο ο Μούντι προσπαθούσε επιθετικά για τους γηπεδούχους, με τους «πράσινους» να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 103-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-58, 48-81, 69-103

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 4, Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Μούντι 32 (4), Γιαννόπουλος 14 (4), Άρμστεντ 4, Στεφανίδης, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι 9.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Γκιστ 10 (1), Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 4 (7ασ.), Αντετοκούνμπο 11 (1), Παππάς 12, Βουγιούκας 17, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 15 (2), Όγκαστ, Μήτογλου 3.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση