ΑΕΚ… με φόρα

Νικώντας τις απουσίες, την κόπωση και τη μαχητικότητα του αντιπάλου, η ΑΕΚ επικράτησε 83-69 του Ηφαίστου Λήμνου στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίοι Γκρίφιν και Ματσιούλις.

Μετά το σερί έξι νικών στο Basketball Champions League, η ΑΕΚ «χτίζει» πλέον νικηφόρο σερί και στην Basket League, όπου πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη της, 83-69, επί του Ηφαίστου στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική.

Πολύ μαχητική η ομάδα της Λήμνου, προβλημάτισε για 25 λεπτά τους «κιτρινόμαυρους», που όμως νίκησαν την κόπωση και τις απουσίες τους (Μέις, Καββαδά, Ξανθόπουλος) φτάνοντας στην επικράτηση.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 13 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, πολύ καλή παρουσία και από Ματσιούλις, Σάκοτα, Λαρεντζάκη και Χάντερ. Ο Σον Έβανς με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους Λημνιώτες.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά απέναντι στον ορεξάτο Ήφαιστο που χάρη στην πολύ καλή του άμυνα προηγήθηκε νωρίς με πέντε (4-9). Ο Γκρίφιν με δύο καλάθια και δύο ασίστ έδωσε επιθετικές λύσεις στους γηπεδούχους, όμως οι νησιώτες με αιχμή τον Γουίγκινς είχαν βρει για τα καλά ρυθμό (11-17). Ο Λούκα Μπάνκι απάντησε με ζώνη στο zone press των φιλοξενούμενων και με τον Χάντερ να παίρνει μπρος έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά, 22-21. Η «Ένωση» με εμφανή βελτίωση στην άμυνα ολοκλήρωσε ένα επί μέρους 15-4 (26-21) αναγκάζοντας τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό αποδείχτηκε ευεργετικό, καθώς ο Ήφαιστος ανέκτησε τα ηνία (29-30), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και στις θεαματικές φάσεις. Πρώτα ο Ρόμπερσον έκανε alley oop κάρφωμα από ασίστ του Λαρεντζάκη και λίγο μετά ο Σμιθ πρώτα έκανε τάπα στον διεθνή γκαρντ της ΑΕΚ και εν συνεχεία κάρφωσε εντυπωσιακά. Ο Γιαννόπουλος και ο Ματσιούλις έδωσε λύσεις στο πρόβλημα του μακρινού σουτ (4/167) στους γηπεδούχους, που έκλεισαν το ημίχρονο με 41-38.

Ο Ήφαιστος ισοφάρισε μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ένα ξέσπασμα του Σάκοτα και ο σταθερά καλός σε εκτέλεση και δημιουργία Γκρίφιν οδήγησαν τη διαφορά στο +9, 54-45. Ο Σαντ-Ρόος έκανε καλή δουλειά πάνω στην άμυνα και με τους Ματσιούλις και Λαρεντζάκη να παίρνουν τη σκυτάλη έκλεισε την περίοδο με 65-54. Τα νεύρα του Ρόμπερσον στοίχισαν Ητο πέμπτο του φάουλ, αλλά όχι και στην «Ένωση», που είχε τον έλεγχο μέσα από την άμυνά της και έφτασε στο 70-56 με τρίποντο του Μωραΐτη 6:43 πριν το τέλος. Η νεοσύστατη ομάδα της Α1 δεν παράτησε ποτέ το ματς, ωστόσο «κιτρινόμαυροι» δεν απειλήθηκαν ποτέ στο υπόλοιπο της αναμέτρησης φτάνοντας στο 83-69.

Δεκάλεπτα: 22-21, 41-38, 65-54, 83-69.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 12 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Τσαλμπούρης, Χάντερ 12 (8 ριμπ., 3 κλεψ.), Γκρίφιν 13 (3 ριμπ., 8 ασίστ), Σαντ-Ρόος 6 (3 ριμπ.), Μωραΐτης 4 (4 ριμπ.), Σάκοτα 15 (3 ριμπ.), Λαρεντζάκης 16 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Γιαννόπουλος 3, Ρόμπερσον 2.

Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12 (3 ριμπ.), Έβανς 21 (9 ριμπ., 3 κλεψ.), Γουίγκινς 5, Μπρέιζελτον 13 (9 ασίστ), Φρεϊμάνις 5, Μανωλόπουλος 5, Μούρτος 2 (4 ριμπ.), Σταμάτης, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 1, Σμιθ 3 (4 ριμπ.).

Α1: Τελευταία Ενημέρωση