Και στο τέλος γελάει ο… Άρης!

Πήρε την… εκδίκησή του ο Άρης!

Οι «κίτρινοι» μετρούσαν δύο ήττες από τον ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο της Α1, αλλά στα playoffs άλλαξαν το… έργο και με νίκη 84-75 μέσα στην Πυλαία έκαναν το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Ολυμπιακό.

Πολύ αποτελεσματικοί από την περιφέρεια οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, τελειώνοντας το παιχνίδι με 11/24 τρίποντα, με τον Ντραγκίτσεβιτς να ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και τον Κάμινγκς να προσθέτει άλλους 18.

Από τον «Δικέφαλο του Βορρά» ξεχώρισαν οι Πέινερς και Σόμπεϊ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, με τον Κλάντον να είχε 8 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Πολύ φορτσάτος και τρομερά εύστοχος μπήκε στο ματς ο Άρης, όπου μετρώντας 6/6 εντός πεδιάς με Ντραγκίσεβιτς και Ζάρα προηγήθηκε 15-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά! Στη συνέχεια, επιστρατεύτηκε ο «λαβωμένος» Σόμπεϊ, ο οποίος ήρθε «καυτός» από τον πάγκο και με 2/2 έξω από τα 6,75μ. μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (12-17). Ο Κλάντον πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, αλλά τα απανωτά επιθετικά ριμπάουντ των «κίτρινων» τους έστειλαν ξανά σε μία απόσταση ασφαλείας (16-25). Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» απλά να μειώνει σε 18-25.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ τα πήγαινε εξαιρετικά στην άμυνα και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, κατάφερε να πλησιάσει στο πρώτο τρίλεπτο (25-29). Ένα μίνι-ξέσπασμα του Ντραγκίτσεβιτς ήταν η αντίδραση του Άρη για το +6 (27-33) στα μισά, όμως σε εκείνο το σημείο πέρασε στο παρκέ ο Τσόχλας, αλλάζοντας την εικόνα των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσαν στον πόντο (34-35), στα τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Σέρβος φόργουορντ ήταν ασταμάτητος –ειδικά από την περιφέρεια- και παίρνοντας από το… χέρι τους «κίτρινους», τους πήγε μόνος του αρχικά στο +7 (36-43) και με τους υπόλοιπους παίκτες του Πρίφτη να παίρνουν και εκείνοι… φωτιά έξω από τα 6,75μ., οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (40-52).

Ο Άρης συνέχιζε να βάζει μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με την υπέρ του διαφορά να εκτοξεύεται στο +14 (45-59). Κάπου στα μισά, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ του Κλάντον και με τους Κόνιαρη-Μαργαρίτη μείωσε σε 54-59, με τους «κίτρινους» να μένουν χωρίς καλάθι για τρία λεπτά. Οι Σίμτσακ και Κάμινγκς έκοψαν τη φόρα των γηπεδούχων (54-63), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο, η άμυνα των παικτών του Μαρκόπουλου άρχισε να αποδίδει ξανά και έτσι η διαφορά ψαλιδίστηκε στους τέσσερις πόντους (59-63).

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Χρυσικόπουλος μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (61-63), ωστόσο ο Άρης δεν… πανικοβλήθηκε και με τους Τσαϊρέλη-Ξανθόπουλο ανέβασε ξανά στροφές για να ξεφύγει στο +8 (63-71), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έπαιζαν με τον χρόνο και είχαν τη ηνία της αναμέτρησης, διατηρώντας έτσι μία απόσταση ασφαλείας (65-74), με τρίποντο του Γιάνκοβιτς να «κλειδώνει» το «διπλό» (67-77), στο 1:30’’ πριν τη λήξη. Έκτοτε, το ματς οδηγήθηκε στη… ρουλέτα των βολών, με τον Άρη να μένει ψύχραιμος και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-52, 59-63, 84-75

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 9 (1), ΜακΦάντεν 7 (0/6 τριπ.), Πέινερς 14, Κλάντον 8 (15 ριμπ.), Μαργαρίτης 4, Σόμπεϊ 13 (2), Χρυσικόπουλος 4, Τσόχλας 9 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης 2, Άσκα 5.

Άρης (Πρίφτης): Κάμινγκς 18 (2), Ζάρας 10 (2), Γιάνκοβιτς 11 (1), Καββαδάς 3, Ντραγκίτσεβιτς 21 (4), Σκοτ, Ξανθόπουλος 7 (1), Τσαϊρέλης 6 (1), Σίμτσακ 2, Τζάκσον 5, Μούρτος 1.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση