Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε

Η ΑΕΚ πήρε μία δύσκολη νίκη στην έδρα της απέναντι στον ομάδα του Κολοσσού Ρόδου με 82-81.

Οι κιτρινόμαυροι από την αρχή του αγώνα ήταν προβληματικοί στην επίθεση ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ προσεκτικοί,εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και διατηρούσαν το πρόβαδισμα σε όλο το ημίχρονο κερδίζοντας με 40-34. Στην επανάληψη οι πάικτες του Μανωλόπουλου άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έτσι το προβάδισμα άλλαξε χέρια. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στα μέσα της τρίτης περιόδου και κατάφερε μέχρι το τέλος να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά και έτσι πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστικός.

Για τους γηπεδούχους ο Σάκοτα ήταν σε μεγάλη μέρα με 21 πόντος(4-7 τρίποντα) ενώ πολύ καθοριστικός ήταν και ο Ντίξον με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 18 πόντους με 6 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες. Για τον Κολοσσό ξεχώρισαν οι Χολ-Ρέλεφορντ με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

ΑΕΚ: Σάκοτα 21, Ντίξον 18, Ούκιτς 4, Μακ Γκράθ 3, Ελόνου 6, Βασιλειάδης 2, Λαρεντζάκης 6, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 14

Κολοσσός Ρόδου: Ρέντικ 7, Τσουκου 6, Γεώργαλλης 3, Σαλούστρος 8, Ρέλεφροντ 15, Αχονέν 11, Βασιλόπουλος 11, Χολ 18, Γουότσον 2

Τα δεκάλεπτα: 12-19,22-21,26-15,22-26