Περίπατος για ΠΑΟ

Ήσυχο απόγευμα για τους πράσινους καθώς επικράτησαν έυκολα με 93-63  των Τρικάλων στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναικός κέρδισε στην αυλαία της 24 αγωνιστικής της Stoiximan Basket League τα Τρίκαλα με 93-63 και συνεχίζει να βρίσκεται στην δεύτερη θέση. Ο Τσάβι Πασκουάλ είχε την ευκαιρία να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν αγωνίζονται αρκετά και έμεινε ικανοποιημένος. Ο Γκάμπριελ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 22 πόντους με τον Αμερικανό να έχει 6 εύστοχα τρίποντα σε 8 προσπάθειες. Ο Φελτνέιν είχε 15 πόντους ενώ στους 14 σταμάτησε ο Νίκος Παππάς που μοίρασε και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ο Μπάρλοου είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ με 13 πόντους τελείωσε ο Τσαγκαράκης ο οποίος μοίρασε και 5 τελικές πάσες.

Οι πράσινοι από την πρώτη στιγμή είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στην πρώτη περίοδο βρέθηκαν μπροστά με 13 πόντους. Στην β' περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλοί σε επίθεση και άμυνα και έτσι το πρώτο μέρος βρήκε την ομάδα του Πασκουάλ να προηγείται 24 πόντους. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αλλά η διαφορά ήταν συνεχώς στους 20 πόντους και παραπάνω. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς όλα είχαν κριθεί και τελικό 93-63 έμενε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 30-17,52-28,68-45,93-63