Οι δηλώσεις Πασκουάλ μετά το ντέρμπι

Ο Παναθηναικός ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του την περασμένη εβδομάδα σε Ευρωπή και Ελλάδα πετυχαίνοντας 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στην ΑΕΚ αλλά στο τέλος πήραν την νίκη με 106-87 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο δεύτερο πεντάλεπτο της παράτασης. Ο προπονητής της ομάδας,Τσάβι Πασκουάλ στάθηκε στην σημασία της νίκης και στην συνέντευξη τύπου υποστήριξε ότι:

''Καταρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες της ΑΕΚ και στους προπονητές για τον εκπληκτικό αγώνα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκινήσαμε καλά ειδικά στην επίθεση. Δεν ήταν μόνο τα λάθη που κάναμε αλλά ότι παίζαμε απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ. Δεν διαχειριστήκαμε σωστά το προβάδισμα που πήραμε τόσο στην τρίτη περίοδο όσο και στο τέλος του αγώνα. Στο τέλος κερδίσαμε και έχουμε την δυνατότητα να διεκδικήσουμε το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος.''