Ο Τζέιμς εκτέλεσε τον Άρη!

Ο 27χρονος γκαρντ με 13 από τους 19 πόντους στην τελευταία περίοδο καθάρισε το παιχνίδι με τον Άρη, με τον Παναθηναϊκό να νικά σχετικά εύκολα στο φινάλε με 70-54.

Ο Τζέιμς ήταν καυτός στην τελευταία περίοδο και όταν ο Άρης στο 33’ πλησίασε στους τέσσερις πόντους (55-51), έβαλε τους 11 από τους 15 τελευταίους πόντους του Παναθηναϊκού για να του χαρίσει το ροζ φύλλο με 70-54. Οι «πράσινοι» ήταν καλοί μόνο στην 2η και την 4η περίοδο, απέναντι σε έναν Άρη που το πάλεψε, αλλά κατέρρευσε στα τελευταία 7:30 λεπτά. Ο Κέι Σι Ρίβερς ακολούθησε με 10 πόντους στο σκοράρισμα. Κορυφαίος του Άρη ο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους, 12 είχε ο Τζένκινς. Στα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού η αστοχία των "πράσινων" έξω από τα 6.75, με 6/29. Ήταν στη 12άδα, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Τσάβι Πασκουάλ, ο Τζεντίλε.

To ματς

Φορτσάτος μπήκε ο Άρης στην πρώτη περίοδο και στα μισά του δεκαλέπτου είχε πάρει ήδη διαφορά εννέα πόντων 5-14 με δύο εύστοχες βολές του Τζένκινς. Γρήγορα όμως ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε όχι μόνο να μαζέψει την διαφορά αλλά και να προηγηθεί με ένα επιμέρους 12-2, με 17-16, με την περίοδο να λήγει 20-20, αφού ο Κέι Σι Ρίβερς ευστόχησε μόνο σε μία από τις τρεις βολές που κέρδισε στην εκπνοή της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός και με μπροστάρηδες τους Ρίβερς με εννέα πόντους και τον Τζέιμς έξι σε αυτή την περίοδο, έκανε ένα επιμέρους 24-3 για να στείλει την διαφορά στο +21 (44-23) σε 7:24 του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Άρης τουλάχιστον κατάφερε να μαζέψει κάπως την διαφορά με ένα σερί 7-0 στα τελευταία 2:20 της περιόδου και να μειώσει στους 14 (44-30) που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι άμυνες μίλησαν στην 3η περίοδο με τον Άρη να σφίγγει την άμυνα του και να δέχεται μόλις εννέα πόντους. Μάλιστα οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά και με σερί 6-0 κατέβασαν την διαφορά μέχρι τους οκτώ στο 23’ με 44-36, ωστόσο οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν και πιο κάτω τη διαφορά, την οποία ροκάνισαν πάντως κατά τέσσερις πόντους, σε σύγκριση με το ημίχρονο κι έτσι πήγαν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου στο -10 με ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς που διαμόρφωσε το 53-43.

Ο Τζέιμς σκοράρει για το 55-43, όμως εκεί πέντε σερί πόντοι του Ζάρα και ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς φέρνουν τη διαφορά στους τέσσερις, κάνοντας το σκορ 55-51 στο 33’. Κάπου εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Μάικ Τζέιμς με έξι απανωτούς πόντους ξαναπάει την διαφορά στην ασφάλεια του +10, έχοντας σκοράρει αποκλειστικά μόνος του για τους «πράσινους» στην μισή τελευταία περίοδο. Επί της ουσίας ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε τους 13 από τους 17 πράσινους πόντους στην τελευταία περίοδο και ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους 15-3 στα τελευταία 7:30 λεπτά για να πάρει το ματς με 70-54.

Τα δεκάλεπτα:20-20, 44-30, 53-43, 70-54

Παναθηναϊκός: Φώτσης 7(1), Φελντέιν 5(1), Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 3, Καλάθης 4, Σίγκλεντον 9, Ρίβερς 10(2), Τζέιμς 19(1), Παππάς 2, Γκέιμπριελ 5(1)

Αρης:Φλιώνης, Τζένκινς 12(2), Γκόρντον 5(1), Γιάνκοβιτς 13(3), Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Ζάρας 8(2), Χρηστίδης, Σίμτσακ 8, Μούρτος 6

Α1: Τελευταία Ενημέρωση