Έπιασε κορυφή ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα της Αρμάνι (87-80) και επέστρεψαν στην 1η θέση της Ευρωλίγκα

Έκανε το χρέος του, το έκανε και με εντυπωσιακό τρόπο! Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο την αναμέτρηση κόντρα στην… υπερsoft Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας 87-80 και επέστρεψε έπειτα από απουσία λίγων εβδομάδων στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague, ισοβαθμώντας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στηριζόμενη αυτή τη φορά περισσότερo στην τρομερή της επίθεση και στο πολύ καλό βράδυ από τα 6.75, έβαλε τις βάσεις μόλις από τα μέσα της β’ περιόδου για μια εύκολη νίκη επί των Ιταλών, φτάνοντας σε εκείνο το χρονικό σημείο ακόμα και στο 7/12 από τη γραμμή του τριπόντου.

Ωστόσο, όταν σταμάτησαν να μπαίνουν τα σουτ, οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο την πάντα σταθερή τους άμυνα, έκλεψαν πολλές φορές την μπάλα, τρέχοντας πολλούς αιφνιδιασμούς και κατά συνέπεια σκοράροντας εύκολους πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» με την ολοκληρωτική τους εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ουσιαστικά κλειδώσει τη νίκη, αφού πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων (48-34).

Στο β’ μέρος δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά… Χωρίς να φορτσάρει τις μηχανές και παρά την έλλειψη συγκέντρωσης στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε εκ του ασφαλούς στην επικράτηση με διαφορά επτά πόντων που δεν αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα και επέστρεψε στην κορυφή.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Παπανικολάου (15π., 7 ριμπάουντ), Σπανούλης (14π., 7 ασίστ) και Μάντζαρης (8π., 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ μεγάλη βοήθεια ειδικά στη β’ περίοδο έδωσε ο Κάιλ Ουίλτζερ που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα (15π., 3/4 τρίποντα), με τους Πειραιώτες να ολοκληρώνουν το ματς με συνολικά 23 ασίστ.

Από την Αρμάνι που εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο και έσωσε την εικόνα της, ξεχώρισαν οι Τζέρελς (15π.), Ταρζέφσκι (12π., 6 ριμπάουντ), ενώ ο Γκάουντλοκ άρχισε να σκοράρει (20π.), όταν όλα είχαν κριθεί. Ο Κουζμίνσκας στο ντεμπούτο του είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-34, 70-53, 87-80

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (4 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 15 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης 1, Ουίλτζερ 15, Τόμπσον 2.

Αρμάνι Μιλάνο (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 20 (3), Μίτσοφ 11 (1), Καλνιέτις 3, Ταρζέφσκι 12 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 12, Τσιντσαρίνι 2, Κουζίν, Αμπάς, Εμπαγιέ, Θίοντορ 5, Τζέρελς 15 (3).