Υπόκλιση στον Γιάννη από τους Γουόριορς!

Πέτυχε 24 πόντους και οι Μπακς επικράτησαν 134-111 των Γκόλντεν Στέιτ εκτός έδρας

Άλλη μια μεγάλη εμφάνιση πρόσθεσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο ενεργητικό του. Ωστόσο αυτή συνοδεύτηκε και με μια τεράστια νίκη για τους Μπακς οι οποίοι απέδειξαν ότι οι απαιτήσεις από αυτούς φέτος πρέπει να είναι μεγαλύτερες από κάθε άλλη σεζόν.

Τα «ελάφια» επικράτησαν 134-111 των Γουόριορς και μάλιστα χωρίς να συναντήσουν και μεγάλη αντίσταση από τους πρωταθλητές. Βέβαια μεγάλο ρόλο έπαιξε και η απουσία του Κάρι, ο οποίος στην τρίτη περίοδο αποχώρησε τραυματίας.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και δύο τάπες σε 26 λεπτά. Τους 19 πόντους τους σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας σημαντικό ρόλο στο να έχει η ομάδα του το προβάδισμα και να το φτάσει μέχρι και στους 15 πόντους.

Μετά την αποχώρηση του Κάρι οι Μπακς εκτόξευσαν την διαφορά στους 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου και στα μέσα της τελευταίας περιόδου μέχρι και στους 31. Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τόμσον με 24 πόντους ενώ ο Ντουράντ ακολούθησε σε 17 πόντους.

Τα αποτελέσματα στους αγώνα του ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα...

Γκόλντεν Στέτι Γουόριορς – Μιλγουόκι Μπακς 111-134

Πόρτλαντ ΤρέιλΜπλέιζερς – Λος Άντζελες Κλίπερς 116-105

Φίνιξ Σανς – Μπόστον Σέλτικς 109-116 (100-100)

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Χιούστον Ρόκετς 98-80