Πάρτι των Ρόκετς κόντρα στους Γουόριορς!

Έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στους αποπροσανατολισμένους από τον τσακωμό Ντουράντ-Γκριν

Οι Ρόκετς επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε άνοδο. Οι Γουόριορς επιβεβαίωσαν ότι ακόμα γλύφουν τις πληγές τους μετά τον τσακωμό του Κέβιν Ντουράντ με τον Ντρέιμοντ Γκριν και να συνηθίσουν την απουσία του Στέφεν Κάρι. Ο συνδυασμός αυτών των γεγονότων οδήγησε τελικά σε μία άνετη νίκη των Ρόκετς, οι οποίοι συνέτριψαν με 107-86 τους πρωταθλητές.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, το φινάλε του οποίου βρήκε το Χιούστον να προηγείται με 47-41. Στην τρίτη περίοδο όμως οι Ρόκετς άρχισαν σιγά-σιγά να ανεβάζουν ρυθμούς, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά, για να πάνε τελικά στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 76-63.

Τέσσερα λεπτά μετά το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 97-65 χάρη σε ένα σερί 21-0! Ήταν το σημείο που το Γκόλντεν Στέιτ πέταξε λευκή πετσέτα στο παιχνίδι, αποσύροντας τους βασικούς τους. Λίγο αργότερα ακολούθησε το Χιούστον, με το τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα να αποδεικνύεται τυπική υπόθεση.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ρόκετς, με τον Τζέιμς Ένις να προσθέτει 19 πόντους και τον Έρικ Γκόρντον 17 πόντους. Για τους Γουόριορς, ο Ντουράντ είχε 20 πόντους και ο Κέβον Λούνεϊ 12 πόντους, ενώ ο Κλέι Τόμπσον έμεινε στους 10 πόντους με 5/16 σουτ και ο Γκριν άποντος με 0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Πηγή: sport24.gr

NBA: Τελευταία Ενημέρωση