Ο Χόλιντεϊ στέλνει… διακοπές τους Μπλέιζερς

Δεύτερο break μέσα στο Πόρτλαντ έκαναν οι Πέλικανς! Με κορυφαίο τον Χόλιντεϊ, επικράτησαν των Μπλέιζερς με 111-102

Με το ένα πόδι στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ του NBA βρίσκονται οι Πέλικανς καθώς επικράτησαν για δεύτερη φορά στο Πόρτλαντ των Μπλέιζερς με 111-102. Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν ο Χόλιντεϊ, ο οποίος με 33 πόντους διέλυσε τους γηπεδούχους.

Η ομάδα από τη Νέα Ορλεάνη ήταν πίσω στο ημίχρονο με 59-54 αλλά αυτό δεν τους κράτησε από το να τα… σπάσουν στη τρίτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι σκόρπισαν τους Μπλέιζερς στο τρίτο δωδεκάλεπτο με 33-19 και δε λύγισαν ούτε όταν οι γηπεδούχοι έκαναν το 99-100 λίγα λεπτά πριν το τέλος.

Παρών στην ειδική αυτή κατάσταση δήλωσε ο Μίροτιτς ο οποίος με βόμβα πίσω από τα 7,25 έβαλε τους «πελεκάνους» πάλι μπροστά ενώ στη συνέχεια Χόλιντεϊ και Ρόντο μιμηθήκαν τον 27χρονο.

Πέρα από τον Χόλιντεϊ, καθοριστικός ήταν και ο Ρόντο, που άγγιξε το trible-double με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Στους 22 πόντους με 13 ριμπάουντ περιορίστηκε ο Ντέιβις και στους 17 πόντους ο Μίροτιτς.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο ΜακΚόλουμ που έφτασε τους 22 πόντους ενώ ο Λίλαρντ με καθόλου καλά ποσοστά (1/7 τρίποντα) έμεινε στους 17.