Νίκη για Λέικερς δια χειρός Λεμπρόν και Τσάντλερ

Παιχνίδι που κρίθηκε στον πόντο...

Ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε το νικητήριο κάρφωμα ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Τάισον Τσάντλερ έκοψε την προσπάθεια του Τρέι Γιάνγκ, «σφραγίζοντας» επί της ουσίας την νίκη των Λέικερς απέναντι στους Χοκς.

Τα «γεράκια» ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, καθώς έτρεξαν ένα υπέρ τους σερί 9-0, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν στην συνέχεια την αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στην πρωτοπορία του σκορ, με το παιχνίδι σταδιακά να παίρνει τον χαρακτήρα ντέρμπι. Οι «λιμνάθρωποι» κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να πάρουν σημαντικό προβάδισμα +15 πόντων (82-67), η οποία ήταν και η μέγιστη του αγώνα, όμως γρήγορα οι Χοκς «έκλεισαν» την περίοδο στο -9 (84-75).

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας ήταν ντέρμπι, καθώς οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στην πρωτοπορία του σκορ, με την αναμέτρηση να κρίνεται στην τελευταία επίθεση. Οι Χοκς είχαν την τελευταία επίθεση, με τον Γιάνγκ να αναλαμβάνει την ευθύνη εκτέλεσής της, ωστόσο ο Τάισον Τσάντλερ με ένα εντυπωσιακό μπλοκ σταμάτησε την προσπάθεια του πρώτου, χαρίζοντας την νίκη στους Λέικερς.

Κορυφαίος παίκτης για τους γηπεδούχους, ο Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους (10/20 σουτ, 3/9 τριπ και 3/7 β), μάζεψε 6 ριμπάουντ , μοίρασε 4 ασίστ και πραγματοποίησε 2 κλεψίματα, στα 34 λεπτά που αγωνίστηκε. Αξίζει να σημειωθεί ότι, πριν την τελευταία επίθεση του αγώνα, είχε αστοχήσει σε δύο βολές και στην συνέχεια έβαλε με κάρφωμα το νικητήριο καλάθι για λογαριασμό της ομάδας του Λος Άντζελες.

Όσον αφορά τον Τσάντλερ, σημείωσε 4 πόντους (2/4 σουτ), μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα,στα 21 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ. Για τους Χοκς ξεχώρισε ο Ταουρίν Πρινς με 23 πόντους (9/13 σουτ, 5/8 τριπ), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη των Λέικερς (7-6 νίκες/ήττες), οι οποίοι πλέον βρίσκονται στην όγδοη θέση της Δυτικής Περιφέρειας ενώ οι Χοκς (3-10 νίκες/ήττες) στην 14η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.