Μυθικός Λεμπρόν, ζωντανοί οι Καβαλίερς!

Ένας απίστευτος Λεμπρόν Τζέιμς με 46 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ οδήγησε τους Καβαλίερς στο 109-99 επί των Σέλτικς και στο 3-3.

Σε έβδομο ματς θα κριθούν οι τελικοί της Ανατολής. Οι Καβαλίερς αρνήθηκαν να παραδοθούν και σε μια σειρά που η έδρα είναι… άχαστη επικράτησαν 109-99 των Σέλτικς.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε μυθική εμφάνιση με 46 πόντους (7/11 βολές, 12/26 δίποντα, 5/7 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα παίζοντας για 46 ολόκληρα λεπτά. Ο «βασιλιάς» ήταν αυτός που σήμανε την αντεπίθεση στη δεύτερη περίοδο και εκείνος που όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους επτά στην τέταρτη περίοδο με διαδοχικά τρίποντα έκοψε τη φόρα τους.

Όμως ο Λεμπρόν δεν ήταν μόνος. Παρότι ο Κέβιν Λοβ αποχώρησε στο πέμπτο λεπτό του αγώνα μετά από χτύπημα στο κεφάλι από σύγκρουση με τον Τζέισον Τέιτουμ, βγήκαν αρκετές «ρεζέρβες» μπροστά. Ο Τζορτζ Χιλ πρόσφερε 20 πόντους, ο Τζεφ Γκριν 14 και ο Λάρι Νανς Τζούνιορ άλλους 10.

Ο Τέρι Ροζίερ με 28 πόντους (6/10 τρίποντα) και 7 ασίστ μαζί με τον Τζέιλεν Μπράουν που πρόσθεσε 27 αλλά μόλις 12 μετά την πρώτη περίοδο ξεχώρισαν από τους Σέλτικς, ωστόσο υστέρησαν οι Αλ Χόρφορντ (6π.) και Μάρκους Μόρις (10π.).

Η πρόκριση θα κριθεί πλέον στη Βοστώνη τα ξημερώματα της Δευτέρας (3:30).

Δωδεκάλεπτα: 20-25, 54-43, 83-73, 109-99.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση