Μπακς και Γιάννης Αντετοκούνμπο άλωσαν το Ντένβερ!

Το παιχνίδι ήταν ο ορισμός του ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο... Όμως ως εκεί

Οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξαν ξανά τα δόντια τους! Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση, τα «Ελάφια» επιβλήθηκαν με 121-114 των Νάγκετς μέσα στο Ντένβερ, κλείνοντας το... τουρ τους στην Δύση με ένα εντυπωσιακό «διπλό» στην έδρα της - πριν το παιχνίδι - 2ης καλύτερης ομάδας στην Δύση! Βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους στο 10-3 και παρέμειναν στην 2η θέση στην Ανατολή.

Οι Μπακς έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος, τρέχοντας ένα τρομερό επιμέρους σκορ 11-2 στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα, μετατρέποντας το εναντίον τους 110-112 στο τελικό 121-114, παίρνοντας λύσεις από όλους τους παίκτες. Δείγμα του πλουραλισμού τους εξάλλου ήταν πως είχαν 4 παίκτες με +20 πόντους και τον Έρικ Μπλέντσο να σημειώνει μεν 12 πόντους, αλλά να έχει τον καλύτερο συντελεστή στον δείκτη +/- με +14!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε καλή βραδιά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, σε μία από τις πιο ώριμες φετινές του εμφανίσεις. Μεγάλος πρωταγωνιστής πάντως των Μπακς ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ, ο οποίος είχε 28 πόντους με 8/13 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας), με τον Κρις Μίντλετον να προσθέτει 21 πόντους και τον Μάλκολμ Μπρόγκντον 20 πόντους. Για τους Νάγκετς, ο Πολ Μίλσαππ είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Νίκολα Γιόκιτς να προσθέτει 20 πόντους και τον Τρέι Λάιλς 16 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ο ορισμός του ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μην ξεφεύγει με περισσότερους από 4 πόντους και τους Μπακς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο προηγούμενοι με 63-59. Στην τρίτη περίοδο όμως θα ερχόταν η έκρηξη.

Το δεύτερο ημίχρονο αρχικά κύλησε όπως το πρώτο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Όλα αυτά ίσχυαν όμως μέχρι να.. τρελαθεί ο Λόπεζ! Ο έμπειρος σέντερ άρχισε ξαφνικά να "πυροβολεί" από την περιφέρεια και σημειώνοντας 6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο (!) οδήγησε αρχικά το Μιλγουόκι σε ένα σερί 11-0 για να πάρουν προβάδισμα οι Μπακς με 81-74. Δεν έμεινε όμως εκεί, αφού ακολούθως με δικά του σουτ από τα 8.5 μέτρα έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (90-80 και 93-83), με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 99-88!

Το Ντένβερ πάντως δεν πτοήθηκε. Αφού ξεπέρασε το σοκ του ρεσιτάλ του Λόπεζ, άνοιξε την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 17-2 και πέρασε μπροστά με 105-103! Το παιχνίδι ήταν πάλι ντέρμπι. Και ως τέτοιο κύλησε μέχρι το τέλος. Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα όμως το Μιλγουόκι αποδείχθηκε πιο ψύχραιμο και παίρνοντας λύσεις από όλους τους παίκτες έφτασε σε μία σπουδαία νίκη.

Πηγή: sport24.gr