«Λύγισε» στη Βοστώνη ο τρομερός Γιάννης!

Τι ματσάρα ήταν αυτή!

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έκανε νταμπλ-νταμπλ, οι Σέλτικς «λύγισαν» (113-107) τους Μπακς στην παράταση, κάνοντας το 1-0 στη σειρά, σε ματς που ήταν μεγάλο θρίλερ!

Ύστερα από ένα παιχνίδι… θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, οι Σέλτικς νίκησαν 113-107 στους Μπακς στο «TD Garden» και έκαναν το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά στα playoffs του ΝΒΑ. Οι «Κέλτες» κρατούσαν τη νίκη στο… τσεπάκι τους στην κανονική διάρκεια με το τρίποντο του Ροζίερ στα 0,5’’, αλλά με το απίστευτο buzzer beater από τα 9 μέτρα(!), του Μίντλεντον, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο (99-99).

Ηγετική εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 35 πόντους, 13 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμη 7 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από κοντά στον «Greek Freak» ήταν και ο Μίντλεντον με 31 πόντους.

Κορυφαίος των «Κελτών» ήταν ο Χόρφορντ με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Ροζίερ να είχε 23 πόντους, τον Μόρις 21, τον Μπράουν 20 και τον Τέιτουμ να κάνει και εκείνος νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Σέλτικς είχαν τον έλεγχο του ματς στην πρώτη περίοδο, κλείνοντάς την στο +12 (29-17). Ωστόσο, στη δεύτερη ήταν η σειρά των Μπακς, όπου έχοντας πρωταγωνιστές τους Αντετοκούνμπο και Μίντλετον πήγαν στα αποδυτήρια με το +3 (44-47). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Μπράουν, με το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου να τους βρίσκει με το υπέρ τους 70-66.

Οι «Κέλτες» είχαν το προβάδισμα και στην τέταρτη, με τον Γιάννη όμως να αρνείται να… παραδώσει τα «όπλα» και με καθοριστικούς πόντους να κρατά τα «ελάφια» στον πόντο (94-93), στα 25’’ πριν τη λήξη. Με 2/2 βολές, ο Χόρφορντ έκανε το 96-93, αλλά στην επαναφορά ο Μπρόγκντον ισοφάρισε (96-96), στα 10,3’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Ροζίερ «χόρεψε» τον Μπλέτσο και με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα (99-96), αλλά ο Μίντλεντον με «βόμβα» από τα 9 μέτρα και στα 0,5’’ έστειλε το ματς στην παράταση με απίθανο buzzer beater!

Με μπροστάρη τον Γιάννη, οι Μπακς είχαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του έξτρα πεντάλεπτου (104-105), όμως οι Χόρφορντ και Τέιτουμ έστειλαν τους Σέλτικς στο +3 (108-105), στη συνέχεια. Από εκείνο το σημείο, οι «Κέλτες» είχαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 113-107.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-17, 44-47, 70-66, 99-99 κ.α., 113-107 παρ.