«Καθάρισε» για τους Λέικερς ο «τριπλός» Λεμπρόν, απόδραση για Σέλτικς

Την τρίτη της σερί νίκη μετά η ομάδα του Λος Άντζελες

Έγινε «μάχη» στο «Staples Center», χαμογέλασαν στο τέλος οι Λέικερς. Η ομάδα του LA επικράτησε 121-114 των Νάγκετς και σημείωσε την τρίτη σερί νίκη έπειτα από το «0 στα 3» στο ξεκίνημα, φθάνοντας στην πρώτη εντός έδρας επιτυχία της σεζόν και οδήγησε στην πρώτη τους ήττα τους φιλοξενούμενους.

Ξεχώρισε ο Λεμπρόν Τζέιμς για τους «λιμνανθρώπους» κάνοντας τριπλ-νταμπλ με 28 πόντους (10/17 σουτ συνολικά και 7/10 βολές) και από 11 ριμπάουντ και ασίστ, συν 3 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής, ενώ δήλωσε «παρών» και στα δύσκολα, καθώς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν μέχρι το φινάλε. Έγειρε η πλάστιγγα περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Κούζμα είχε 22 πόντους, 21 ο ΜακΓκι και οι Μπολ, Χαρτ και Στίβενσον πέτυχαν από 12, ενώ ο Γιόκιτς είχε 24 πόντους και 11 ριμπάουντ για το Ντένβερ και ο Μάρεϊ 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Κάνοντας δυναμικό come back στο δεύτερο μέρος, οι Σέλτικς επικράτησαν 101-95 στην Οκλαχόμα, έχοντας επιμέρους σκορ 67-45 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 3-2 και παράλληλα άφησαν χωρίς νίκη τους γηπεδούχους.

Ο Τέιτουμ με 24 πόντους έλαμψε και πάλι για την ομάδα της Βοστώνης, ενώ ο Μόρις έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ίρβινγκ είχε 15 πόντους. Ο Τζορτζ είχε 22 πόντους για τους ηττημένους, με τους οποίους έκανε νταμπλ-νταμπλ ο Γουέστμπρουκ με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Οι Καβαλίερς επιβεβαίωσαν ότι είναι… άλλη ομάδα χωρίς τον Λεμπρόν και με το 110-103 έφτασαν στο «0 στα 5», ενώ οι γηπεδούχοι συνεχίζουν με το απόλυτο έπειτα από τέσσερις αναμετρήσεις. Σαρωτικός ήταν ο Ντράμοντ, ο οποίος είχε 26 πόντους και 22 (!) ριμπάουντ, με τον Γκρίφιν να πετυχαίνει επίσης 26 πόντους, μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ. Ο Κόρβερ είχε 21 πόντους για τους ηττημένους.

Επιβλητική εμφάνιση και νίκη με 128-114 για τους Μπλέιζερς κόντρα στους Μάτζικ εκτός έδρας, με τον Λίλαρντ να είναι όλα τα λεφτά, καθώς το… κοντέρ έγραψε 41 πόντους (13/23 σουτ και 10/12 βολές) σε 36 λεπτά συμμετοχής, ενώ τον ακολούθησε ο ΜακΚόλουμ με 22. Για τους ηττημένους ο Βούτσεβιτς ήταν «διπλός» με 24 πόντους κι 11 ριμπάουντ.