«Βασιλικό» Break των Καβαλίερς στο Τορόντο!

Με επιβλητικό triple double, οδήγησε τους Καβαλίερς σε break στο Τορόντο με δραματική νίκη επί των Ράπτορς

Φτιαγμένοι από ισχυρό μέταλλο οι Καβαλίερς, άνοιξαν το σκορ στη σειρά με τους Ράπτορς. Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να πραγματοποιεί μία ακόμα ηγετική εμφάνιση και να πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ (26 πόντοι, 13 ασίστ, 11 ριμπάουντ), οι Καβαλίερς πέτυχαν το break στο Τορόντο επικρατώντας 112-113 στην παράταση.

Οι Ράπτορς μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 33-17 στην 1η περίοδο, ωστόσο οι Καβς αντέδρασαν και πλησίασαν στο σκορ. Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι είχαν τον τελευταίο λόγο στο ματς, όμως έχασαν 4 ευκαιρίες (!) στο φινάλε της κανονικής περιόδου με ΒανΒλιτ, ΝτεΡόζαν, Μάιλς και Βαλαντσιούνας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο επικράτησε ο… λιγότερο κακός, με το άγχος και την ένταση να κυριεύουν τις δύο ομάδες. Άλλωστε, το επιμέρους σκορ στην παράταση ήταν μόλις 8-7.

Άξιοι συμπαραστάτες του Λεμπρόν οι Τζέι Αρ Σμιθ (20 πόντοι), Κόρβερ (17 πόντοι), Τζεφ Γκριν (14 πόντοι με 4/4 εντός παιδιάς), Τριστάν Τόμπσον (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Από τους Ράπτορς ξεχώρισαν οι ΝτεΡόζαν (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας (21 πόντοι, 21 ριμπάουντ), Λάουρι (18 πόντοι, 10 ασίστ). Το δεύτερο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Πέμπτης.