Αυτοχειρία Καβαλίερς, 1-0 οι Γουόριορς

Τα «όργια» του Λεμπρόν Τζέιμς (51π.) δεν αρκούσαν στους Καβαλίερς που έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι και οι Γουόριορς έκαναν το 1-0 στους τελικούς με 124-114 στην παράταση.

Οι Γουόριορς έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος κερδίζοντας στην παράταση 124-114 τους Καβαλίερς στο Όκλαντ μετά από ένα καταπληκτικό ματς. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν τον Λεμπρόν Τζέιμς στη ζώνη του λυκόφωτος με 51 πόντους (16/25 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/11 βολές), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, έχασαν χρυσή ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια, όταν ο Τζορτζ Χιλ αστόχησε σε βολή για το προβάδισμα και ο Τζέι Αρ Σμιθ που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ «θόλωσε» κι αντί να σουτάρει έκανε… καθυστερήσεις βγάζοντας από τα ρούχα του τον «βασιλιά».

Ο Στεφ Κάρι με 26 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Κέβιν Ντουράντ και ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 24 πόντους. Άγγιξε το τριπλ-νταμπλ ο Ντρέιμοντ Γκριν με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Πολύ καλός για τους ηττημένους και ο Κέβιν Λοβ με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ. Το δεύτερο ματς θα γίνει ξημερώματα της Δευτέρας (4:00) και πάλι στο Όκλαντ.

Οι «Καβς» με 24 πόντους του «βασιλιά» στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν να προηγούνται με έντεκα (40-51), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Κάρι στο τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισαν (56-56). Στο τρίτο δωδεκάλεπτο χάρη και στην αφύπνιση του Ντουράντ έφτασαν στο +7 (68-61), προβάδισμα που έχασαν προσωρινά από τα… μαγικά του Λεμπρόν (70-73) αλλά ανέκτησαν άμεσα. Μάλιστα με διαδοχικά τρίποντα από Γκριν και Κάρι έφτασαν στο 100-94 στα 4:39 για το τέλος, αλλά το Κλίβελαντ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Ο Λεμπρόν με φοβερό γκολ-φάουλ στα 50’’ έφερε την ομάδα του μπροστά (102-104) και αμέσως μετά φάνηκε να κερδίζει επιθετικό φάουλ από τον Ντουράντ που όμως μετά από εξέταση του βίντεο δόθηκε αμυντικό και ο KD ισοφάρισε με βολές (104-104) στα 36’’. Ο Λεμπρόν σκόραρε αμέσως με προσωπική προσπάθεια, ο Στεφ Κάρι απάντησε με γκολ-φάουλ (107-106) αφήνοντας 23,5’’ στους Καβαλίερς για τη νίκη. Η πάσα του Λεμπρόν στον Χιλ έδωσε την ευκαιρία για δύο βολές νίκης στα 4,5’’, αλλά ο τελευταίος ευστόχησε μόνο στην πρώτη και παρότι ο Σμιθ πήρε τη ριμπάουντ δεν έκανε σουτ αλλά βγήκε προς τα έξω. Στην παράταση οι Γουόριορς με καλύτερη ψυχολογία και περισσότερες λύσεις άρχισαν με ένα σερί 9-0 και έφτασαν στη νίκη. Στο φινάλε οι Κλέι Τόμπσον και Τρίσταν Τόμπσον είχαν επεισόδιο και αποβλήθηκαν.

Δωδεκάλεπτα: 29-30, 56-56, 84-78, 107-107, κ.α. 124-114.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση