Απίστευτος ο ΛεΜπρον: Νίκησε... μόνος του τους Πέισερς

Ο ηγέτης των Καβς με μια καταπληκτική εμφάνισή οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 100-97 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά με τους Πέισερς

Σε 1-1 ισοφάρισαν οι Καβαλίερς τη σειρά των αγώνων με τους Πέισερς για τα πλέι-οφ του ΝΒΑ. Καθοριστικό ρόλο σε αυτή τη νίκη έπαιξε η εμφάνιση του ΛεΜπρον Τζέιμς. Ο ηγέτης των Καβς για άλλη μια φορά επιβεβαίωσε τον ρόλο του στην ομάδα και με μια εξωπραγματική εμφάνιση οδήγησε την ομάδα στην επικράτηση.

Ο Τζέιμς τελείωσε το ματς με 46 πόντους και 17/24 σουτ, 10/13 βολές ενώ είχε 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Λαβ πρόσθεσε 15 πόντους και ο Κόρβερ 12. Από την άλλη πλευρά ο Ολαντίπο είχε 22, ο Τέρνερ 18 και ο Κόλισον 16.

Οι ορέξεις του Τζέιμς φάνηκαν από την πρώτη στιγμή. Όταν το σκορ ήταν 16-1 υπέρ των Καβς ο ΛεΜπρον είχε πετύχει και τους 16 πόντους για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ρυθμό αυτό και έφτασαν στο σημείο να προηγούνται με 33-18. Εκεί όμως οι Πέισερς αντέδρασαν. Πλησίασαν στο σκορ και έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά στους 8 (56-48) χωρίς όμως να έχουν βρει τρόπο να περιορίσουν τον ΛεΜπρον.

Οι Πέισερς αύξησαν την πίεσή στη συνέχεια του αγώνα με τους Καβς όμως να διατηρούν το προβάδισμα. Η πίεση έγινε μεγαλύτερη στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά ο Ολαντίπο περίπου 40 δεύτερα πριν το τέλος αστόχησε σε τρίποντο που θα είχε φέρει στα ίσα το παιχνίδι (95-92). Τελικά αυτό δεν συνέβη και οι Καβς πήραν τη νίκη με 100-97.

Νίκησαν 102-95 τους Θάντερ στην Οκλαχόμα και έκαναν το 1-1

Είχαν πάθος, είχαν σε καλή κατάσταση και τους ψηλούς τους και τελικά πήραν τη νίκη 102-95 στην Οκλαχόμα ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά. Οι Τζαζ είχαν κορυφαίο τον Μίτσελ με 28, αλλά και αρκετά καλούς τους Φέιβορς (20π. 16ρ), Γκόμπερτ (13π 15ρ 3 κοψ) και τέλος των Ρούμπιο με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τη Θάντερ ο Γουέστμπρουκ έμεινε στους 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 13 ασίστ αλλά και 7/19 σουτ, ο Τζορτζ 18 π και 10 ριμπάουντ και ο Άντονι με 17 πόντους. Ωστόσο, μεγάλο πλήγμα ήταν η αστοχία, ειδικά στην τελευταία περίοδο. Εκεί και οι τρεις συνολικά πέτυχαν μόλις δύο πόντους με 0/14 σουτ εντός πεδιάς. Αυτό έπαιξε και καθοριστικό ρόλο στη νίκη των Τζαζ οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο σκορ 99-93 όντας ψύχραιμοι και έχοντας τον Μίτσελ σε καλή κατάσταση.

Νίκησαν 102-82 τη Μινεσότα και έκαναν το 2-0 οι Ρόκετς

Έχοντας τον «αέρα» από το πρώτο παιχνίδι οι Ρόκετς έκαναν και πάλι το... καθήκον τους απέναντι στη Μινεσότα. Επικράτησαν 102-82 έκαναν το 2-0 στη σειρά των αγώνων των πλέι-οφ και έτσι δείχνουν ότι είναι το μεγάλο φαβορί για να πάρουν την πρόκριση.

Το παιχνίδι πάντως ξεκίνησε με τους Τίμπεργουλβς να δείχνουν μεγάλη όρεξη. Είχαν το... κεφάλι στο σκορ με 23-18 αλλά στη δεύτερη περίοδο όλα άλλαξαν. Οι Ρόκετς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 42-30 και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι, με τους Γουλβς να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν.