Κατοστάρα η Μπάρτσα στην Εφές με σόου Ερτέλ

Ο Γάλλος έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 20 πόντους και 10 ασίστ και η Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα μέσα στην Πόλη της Εφές, με 107-83 σημειώνοντας 19 τρίποντα.

Παρά την έλλειψη κινήτρου η Μπαρτσελόνα έκανε μια έξοχη εμφάνιση και ισοπέδωσε την Εφές Αναντολού με 107-83. Κορυφαίος για τους «μπλαουγκράνα» ο Τόμας Ερτέλ με 20 πόντους και 10 ασίστ, ενώ οι Κλαβέρ και Τόμιτς είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη μεριά ο Μότουμ είχε 19 πόντους και ο Σόνι Γουίμς 17. Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το ματς με το εξωφρενικό για σουτ τριών πόντων 61% με 19/31.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με 19-23 για την φιλοξενούμενη, το ξέσπασμα ήρθε στην 2η περίοδο για την Μπαρτσελόνα που έκανε ένα επιμέρους 32-15 και επί της ουσίας κλείδωσε το παιχνίδι με το σκορ στο 55-34 υπέρ τους.

Μια προσπάθεια της Εφές να επιστρέψει στο ματς, δεν στέφθηκε από επιτυχία με τη διαφορά στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο +14 για την Μπαρτσελόνα, ενώ στο τελευταίο δεκαλεπτο η διαφορά έφτασε και στους 30 για τους «μπλαουγκράνα» για να ολοκληρωθεί το ματς με 107-83.