«Ζωντανός» σε... νεκρό χρόνο ο ΠΑΟΚ!

Πρώτη νίκη στο champions league

Χάρη σε μία εύστοχη βολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη σε νεκρό χρόνο ο ΠΑΟΚ νίκησε 83-82 τη Ναντέρ στην Πυλαία για την τέταρτη αγωνιστική του BCL και έκανε «σεφτέ» στη φετινή διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις μέσα στη ρακέτα και προηγήθηκε 5-2. Οι περιφερειακοί των Γάλων βρήκαν τις λύσεις και με 6-0 σερί προηγήθηκαν 8-5 και με τα μακρινά σουτ διατηρούσαν το +2 με +3 σε εκείνο το διάστημα, μαζεύοντας και τα ριμπάουντ στα άστοχα σουτ των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου. Με 4-0 σερί, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-13 και το ματς πήγαινε πόντο πόντο πλέον και με 4-0 σερί το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-18.

Τα τρίποντα του ΠΑΟΚ τον έφεραν στο 28-20 στην αρχή της δεύτερης περιόδου με πολλές επιθετικές επιλογές για τον «Δικέφαλο» σε αυτό το διάστημα. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα +5 με +7, όμως τα περιφερειακά σουτ των φιλοξενούμενων κρατούσαν τη Ναντέρ μέσα στο ματς. Ο Χάτσερ έκανε το 34-25 και ο Αθηναίου το 37-27, όμως ορισμένες κακές επιλογές μέσα στη γαλλική ρακέτα έδωσαν την ευκαιρία στη Ναντέρ να πλησιάσει στο καλάθι και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 41-35.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα +6 και έφτασε στο 46-42. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα της Ναντέρ έφεραν το 46-48 και το ματς ξεκίναγε από την αρχή πάλι. Ο Ζάρας με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ και με 4-0 σερί οι Γάλλοι έφτασαν στο +3. Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε λύσεις και η Ναντέρ έφτασε στο +5 με σωστές επιλογές, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε με 4-0 σερί και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε 53-54.

Η Ναντέρ διατηρούσε ένα +1 με +3 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με την αστοχία να κυριαρχεί για αμφότερες σε αυτό το διάστημα. Στο 57-58, τα τρίποντα της Ναντέρ την έφεραν στο 57-64. Τα τρίποντα των Γκος και Ζάρα μείωσαν μέχρι το -2, όμως η Ναντέρ διατηρούσε το +2 με +4 με τις βολές. Το τρίποντο του Γκος μείωσε σε 72-73. Ο Γιουσκεβίτσιους έκανε το 72-76, όμως το 4-0 σερί από τους Χρυσικόπουλο και Ζάρα έφερε το 76-78. Ο Πάλσον έκανε το 76-78 και ο Γκάρετ αποχώρησε με πέντε φάουλ. Ο Πάλσον με μία βολή έκανε το 76-79 και ο Κόνιαρης αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο.

Ο Γκος δεν τον μιμήθηκε σε ελεύθερο τρίποντο και ισοφάρισε σε 79-79, αφού νωρίτερα αστόχησε σε τρίποντο ο Γιουσκεβίτσιους. Ο Μαργαρίτης έκανε φάουλ στον Ουότερς και αυτός ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 79-81. Ο Γκος αστόχησε σε τρίποντο της απελπισίας και ο Σέγκλιν με μια βολή έκανε το 79-82. Ο Ζάρας κέρδισε φάουλ σε τρίποντο σε 11’’ και ευστόχησε και στις τρεις βολές, κάνοντας το 82-82. Ο Ουότερς αστόχησε σε λέι απ και ενώ φαινόταν πως θα πηγαίναμε σε παράταση, ο Μαργαρίτης κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο και με 1-2 βολές έδωσε τη νίκη με 83-82.