Ζωντανή με απίστευτο ξέσπασμα η Μπασκόνια!

Η Μπασκόνια επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στη Βιτόρια με 88-83

Με ένα φοβερό ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο (15-1 το επιμέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά), η Μπασκόνια επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στη Βιτόρια με 88-83 και μείωσε στη σειρά των προημιτελικών σε 2-1. Και πάλι επί ισπανικού εδάφους το 4ο παιχνίδι, την ερχόμενη Πέμπτη (26/4, 22:00).

Κορυφαίος από τους νικητές ήταν ο Μπομπουά με 21 πόντους ενώ ξεχώρισαν και οι Βόιτμαν, Σενγκέλια, Πουαριέ και Χουέρτας.

Από την πλευρά της Φενέρ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βέσελι με 17, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 14 πόντους και 11 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής!

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε στο 67-66 υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο με ένα απίστευτο 15-1 στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, ξέφυγαν με 82-67!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν τα παράτησε και με πιεστική άμυνα, αλλά και επιθετικές λύσεις από τους Ντίξον, Βέσελι και Ντατόμε, πλησίασε στους 6 (84-78) δύο λεπτά για τη λήξη. Ο κορυφαίος του γηπέδου όμως Μπομπουά έκανε το 86-78, για να ακολουθήσει καθοριστικό λάθος από τον Ντατόμεο.

Ετσι οι Βάσκοι κράτησαν τη σπουδαία νίκη και πηγαίνουν σε δύο μέρες για την ισοφάριση προκειμένου να γυρίσουν τη σειρά και πάλι στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-38, 67-66, 88-83