«Ξύπνησε» στο τέλος η Φινλανδία

Η νίκη των Φινλανδών επί των Ισλανδών στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας

Μετά από πολλές «ανατροπές», η Φινλανδία νίκησε την Ισπανία με 82-76 στο τοπικό ντέρμπι για την πέμπτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ και πήρε πανηγυρικά τη δεύτερη θέση του γκρουπ.

Η Φινλανδία νίκησε 82-76 την Ισλανδία για την πέμπτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Ελσίνκι και πήρε πανηγυρικά τη δεύτερη θέση, την οποία θα κατακτούσε και αν έχανε, αφού ευνοείται στην ισοβαθμία με τη Γαλλία και το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει στους «16» την Ιταλία στις 18:45.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και στο προβάδισμα και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στην τρίτη περίοδο, οι Ισλανδοί κυριάρχησαν και έκαναν ένα 19-10 και έφεραν το +7 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα επιμέρους σκορ 30-17 οι παίκτες του Χένρικ Ντέτμαν έφερε το +10 και την τελική επικράτηση για τους «οικοδεσπότες», με πρωταγωνιστή σε εκείνο το διάστημα τον Μαρκανεν.

Ο τελευταίος ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 23 πόντους, ενώ για τους Ισλανδούς ο Στέφανσον είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 52-59, 82-76

Φινλανδία (Ντέτμαν): Χαφ 5, Λι 9, Σάλιν 17(5), Κότι 4, Κόπονεν 10 (1), Νούτινεν 7(1), Ράνικο 6, Λίντμπομ 2, Μάρκανεν 23 (3), Μέρφι

Ισλανδία (Πέντερσεν): Χέρμανσον 12, Άκοξ 10, Μπαέρινγκσον 12(2), Στέφανσον 13, Φρίντρικσον 3, Βίλιαλμσον 9(1), Γκούναρσον, Ερμολίνσκι 4(1), Πάλσον 11(1), Χλίνασον 2, Μπγιόρνσον 3(1)

Πηγή:sport-fm.gr