Χωρίς… φρένα η Ρεάλ «πάτησε» και την Μπασκόνια!

Για 27 λεπτά συνάντησε αντίσταση από την Μπασκόνια η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς στη συνέχεια πάτησε το… γκάζι και έτσι πήρε τη νίκη (97-79), κάνοντας το 3/3 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Με… φόρα από το Μιλάνο η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς «πάτησε» και την Μπασκόνια, επικρατώντας 97-79 για το 3/3 στη φετινή Ευρωλίγκα. Στο 27' το σκορ ήταν στο 65-65, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Λάσο άλλαξαν... ταχύτητα και έγιναν καπνός!

Κορυφαίος ο Γιουλ για τη «βασίλισσα» με 23 πόντους, με τον Ρούντι να είχε 14, ενώ οι Κοζέρ και Ράντολφ από 11 ο καθένας. Από τους Βάσκους, ξεχώρισαν οι Χουέρτας και Γκαρίνο με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Γρήγορος από νωρίς ήταν ο ρυθμός με το σκορ να πηγαίνει ψηλά (19-19), αλλά τη Ρεάλ να πατάει το… γκάζι στο τελευταίο λεπτό και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (25-19). Το δυνατό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο, έστειλε τη «βασίλισσα» στο +10 (34-24). Οι Βάσκοι αντέδρασαν και μείωσαν στο -3 (44-41), αλλά μέχρι εκεί, καθώς η ομάδα του Λάσο ξέφυγε ξανά και πήγε στα αποδυτήρια με το +8 (52-44).

Με πολύ «ζεστό» τον Τζάνινγκ μπήκε η Μπασκόνια στην τρίτη περίοδο και έτσι η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (61-59), στα μισά, ενώ ο Γκαρίνο ισοφάρισε (65-65), στο 27’.

Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν οι Γιουλ και Κοζέρ, με τη Ρεάλ να κλείνει το δεκάλεπτο στο +7 (74-67). Οι παίκτες του Λάσο είχαν τον έλεγχο της κατάστασης και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +11 (78-67) και με τους Ρούντι-Ρέγες να πιάνουν… δουλειά, εκείνη έφτασε στο +20 (95-75), όπου ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη που ήρθε με το τελικό 97-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 52-44, 74-67, 97-79