«Ξέρανε» τη Φενέρ ο Ντε Κολό και έφερε δεύτερο τον Ολυμπιακό!

Με το buzzer beater του Ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε 81-79 μέσα στην Πόλη τη Φενέρμπαχτσε

Ο Γάλλος τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 8 ασίστ, με τον Βοροντσέβιτς να ήταν κορυφαίος με 17 πόντους (5/5 τρίποντα), με τον Χίγκινς να προσθέτει 15, κάνοντας σπουδαία δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από την ομάδα του Ομπράντοβιτς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέλι με 18 πόντους, με τον Σλούκα να είχε 6 πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με… φόρα μπήκε στο παιχνίδι η Φενέρ, καθώς προηγήθηκε 9-2 και στη συνέχεια έφτασε ακόμη και στο +8 (17-9). Ωστόσο, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ήρθε η απάντηση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με ένα 11-0, που της έδωσε το προβάδισμα (17-20). Όμως, οι δύο ομάδες φυλούσαν το… καλύτερο για το τέλος, με τον Ντε Κολό από τα εννιά μέτρα να κάνει το 20-25 και τον Μέλι πίσω από το κέντρο να διαμορφώνει το 23-25!

Η ομάδα του Ιτούδη είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο +8 (26-34), στο οποίο ήταν μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-41). Οι Κάλινιτς και Μέλι έκαναν ένα 7-0 για τους γηπεδούχους (40-41), με τον Σέρχι από τα 8 μέτρα να στέλνει τους Ρώσους στα αποδυτήρια με το +4 (40-44).

Με μπροστάρη τον Βέσελι, η Φενέρ μπήκε με ένα 6-0 στο δεύτερο ημίχρονο, περνώντας ξανά μπροστά (46-44). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν καλάθια (53-52). Με καλάθι και φάουλ του Τόμπσον, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +4 (56-52), με τον Σλούκα να τους διατηρεί εκεί στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πολύ… φορτσάτη μπήκε η ΤΣΣΚΑ στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με ένα 7-0 με πρωταγωνιστή τον Βοροντσέβιτς πήρε το προβάδισμα (58-61), ενώ ο Χάντερ στη συνέχεια την έστειλε στο +5 (60-65), στο 33’. Η απάντηση της Φενέρ ήρθε με τους Ιταλούς της, καθώς αρχικά ο Ντατόμε ισοφάρισε (65-65) και μετά ο Μέλι την έφερε μπροστά (68-67). Ωστόσο, ο Βοροντσέβιτς εξακολουθούσε να ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6,75μ. (5/5 σε εκείνο το σημείο), με την «ομάδα του στρατού» να πηγαίνει στο +6 (68-74), στο 36’. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (72-74), αλλά ο Χίγκινς έστειλε τους Ρώσους ξανά στο +6 (72-78), στο ένα λεπτό πριν τη λήξη. Παρ' όλα αυτά, για άλλη μία φορά, η Φενέρ δεν τα παράτησε, όπου με καλή άμυνα και 100% στις βολές από Γουοναμέικερ και Σλούκα έκανε το 79-79, στα 11,1’’ πριν το τέλος! Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Ντε Κολό, ο οποίος με σουτ από τα 6 μέτρα, έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με το τελικό 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 40-44, 58-54, 79-81