«Τσαλακώθηκε» από την Αρμάνι ο Ολυμπιακός!

Η τραγική εμφάνιση απέναντι στην Αρμάνι, ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο, δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Ολυμπιακό, ο οποίος γνώρισε τη συντριβή (99-75) στο ΣΕΦ, που ήταν η πρώτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα

Δυνατό «χαστούκι» για τον Ολυμπιακό μετά τα δύο μεγάλα «διπλά»! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάκιστοι απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και καταρρέοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, γνώρισαν τη συντριβή (99-75) στο ΣΕΦ και παράλληλα την πρώτη τους ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Τίμα, Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Σερβική… υπόθεση ήταν τα πρώτα λεπτά του ματς, καθώς ήταν πολύ «ζεστός» από τη μία ο Μιλουτίνοφ και από την άλλη ο Μίτσοβ (11-8). Ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμενε υψηλός, αλλά ο φόργουορντ της Αρμάνι συνέχισε το ίδιο «καυτός» και έτσι οι Ιταλοί πήγαν στο +3 (17-20), στα δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε με τον Μάντζαρη, ο οποίος ήρθε ορεξάτος από τον πάγκο και προσφέροντας σε σκοράρισμα και δημιουργία έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Μπλατ να πάρει τα ηνία και το προβάδισμα (26-24), στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Επιθετικά έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι ο Ολυμπιακός στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά από την άλλη δεν είχε αντίδοτο αμυντικά για τους Μπερτάνς και Κουζμίνσκας και έτσι η Αρμάνι παρέμενε κοντά (35-34). Ωστόσο, από τα μισά και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ άστοχοι (αρκετά και χαμένα λέι απ), με τους Ιταλούς από την άλλη να το εκμεταλλεύονται αυτό και με συνεχόμενα τρίποντα να πηγαίνουν στο +7 (37-44), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Πειραιώτες έκοψαν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το -3 (41-44).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα (44-44), ενώ βγάζοντας καλές άμυνες, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο με τον Πρίντεζη και πέρασε ξανά μπροστά (48-46). Στη συνέχεια, ενεργοποιήθηκε ο Μιλουτίνοφ για τους «ερυθρόλευκους», στέλνοντάς τους στο +4 (52-48), αλλά η Αρμάνι απάντησε με τον Νέντοβιτς, ο οποίος αρχικά ισοφάρισε (52-52), ενώ την έστειλε στο +3 (55-58), στο 26’. Ο Γουίλιαμς-Γκος «ξεκόλλησε» προσωρινά τους Πειραιώτες (57-58), αλλά οι παίκτες του Μπλατ έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τραγικές επιθέσεις, δίνοντας έτσι απανωτούς αιφνιδιασμούς στην Αρμάνι, η οποία ξέφυγε στο +11 (57-68), στο 28’. Στη συνέχεια ο Τζέρελς έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +12 (59-71) για τους φιλοξενούμενους, με τον Βεζένκοβ να διαμορφώνει στο τέλος το 63-73.

Με τρεις βολές του Νέντοβιτς, η Αρμάνι έφτασε στο +13 (63-76), στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ενώ ο Τζέρελς την έστειλε στο +14 (67-81), στο 33’. Ο Μάντζαρης συνέχισε να το παλεύει για τους «ερυθρόλευκους», αλλά ήταν μόνος του και έτσι οι Ιταλοί ξεκίνησαν ένα μεγάλο πάρτι στο παρκέ. Οι Τζέιμς, Μίτσοβ και Νέντοβιτς τα έβαζαν από… παντού και έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +22 (69-81) και με τους παίκτες του Μπλατ να απογοητεύονται εντελώς, η ιταλική ομάδα πήρε τη νίκη με το τελικό 99-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99