Τράβηξε… Ντίξον από το μανίκι και πήγε τελικό η Φενέρ!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντίξον, η Φενέρμπαχτσε «λύγισε» τη μαχητική Ζαλγκίρις και νικώντας 76-67, προκρίθηκε για τρίτη σερί φορά στον τελικό της Ευρωλίγκας...

Με τρομερή άμυνα και… πάρτι μέσα στη ρακέτα μπήκε η Φενέρ στο ματς, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 7-1 στα πρώτα πέντε λεπτά! Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις απάντησε με τον ίδιο τρόπο, πλησιάζοντας στο καλάθι (7-5), αλλά με την είσοδο των Ντίξον και Ντατόμε στο παρκέ, η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε ξανά τη ηνία και πήγε στο +6 (17-11), στο ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Γιανκούνας μείωσε προσωρινά, με τον Γουοναμέικερ να διαμορφώνει το 19-13 στο τέλος.

Ο Ιταλός συνέχισε το ίδιο «ζεστός» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στέλνοντας τη Φενέρ στο +9 (24-15), στην αρχή. Η αντίδραση της Ζαλγκίρις ήρθε με τον Ούντριχ (24-20), αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης απάντησαν με καλές άμυνες και αξιοποίηση του Βέσελι, για να ξεφύγουν στο +12 (32-20), στα μισά. Στη συνέχεια, με κάποιες ατομικές ενέργειες του Πάνγκος, οι Λιθουανοί προσπάθησαν να μείνουν κοντά (32-24), με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να βρίσκει τις λύσεις, πηγαίνοντας ξανά σε διψήφια απόσταση (37-26). Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ήταν η σειρά του Ντέιβις να «αφυπνιστεί» για το σύνολο του Σάρας, με τη διαφορά να μειώνεται στους έξι πόντους (37-31) και να διατηρείται εκεί μέχρι το τέλος.

Οι άμυνες πρωταγωνιστούσαν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Ζαλγκίρις να πλησιάζει στο -4 (39-35), στα πρώτα δύο λεπτά. Η απάντηση του Ομπράντοβιτς ήρθε με την επιστροφή των Σλούκα και Γουοναμέικερ στο παρκέ και έτσι τη Φενέρ να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο +13 (50-37), στα μισά. Ωστόσο, οι πρωταθλητές Λιθουανίας δεν πτοήθηκαν, καθώς από τη μία ο Πάνγκος και από την άλλη τα περιφερειακά σουτ που άρχισαν να μπαίνουν, τους έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (50-48), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ντίξον πήρε τις… ειδικές αποστολές στον εναπομείναντα χρόνο και έτσι η Φενέρ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (54-50).

Με την ίδια… φόρα μπήκε και στην τέταρτη περίοδο ο Ντίξον, ο οποίος πήρε τη Φενέρ στις πλάτες του και με δικά του τρίποντα την έστειλε στο +10 (62-52), στα πρώτα τρία λεπτά. Όταν αποσύρθηκε ο βραχύσωμος γκαρντ για να πάρει ανάσες, η Ζαλγκίρις… αναθάρρησε, πλησιάζοντας στο -6 (66-60), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες σκόραραν κυρίως με βολές, με τους Τούρκους να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας (69-63). Στη συνέχεια, ο Ντίξον επέστρεψε στο παρκέ και με δικό του καλάθι, έκοψε τα… πόδια των Λιθουανών (71-63), με τη Φενέρ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-33, 54-50, 76-67