Τα… γκρέμισε όλα και έχασε ο Ολυμπιακός!

Παρά το σχεδόν άριστο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν… κατέβηκε στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να παραδοθεί (83-75) στη Ζαλγκίρις, στο Κάουνας και να πέσει στο 6-5.

Ό,τι έχτισε στο πρώτο ημίχρονο, το… γκρέμισε στο δεύτερο ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά στα επόμενα ήταν κάκιστοι και έτσι γνώρισαν την ήττα (83-75) από τη Ζαλγκίρις, για να πέσουν στο 6-5.

Σχεδόν… ονειρικό το πρώτο μέρος των Πειραιωτών με 10/16 τρίποντα και –το κυριότερο- κανένα λάθος. Αλλά, στο δεύτερο οι παίκτες του Μπλατ… κατέρρευσαν, καθώς ήταν άστοχοι, ενώ παράλληλα υπέπεσαν σε 15 λάθη!

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, που έφτασε ακόμη και στο +13 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, ήταν ο Πρίντεζης με 18 πόντους (οι 16 από το πρώτο μέρος), με τον ΛεΝτέι να είχε 15. Από τους Λιθουανούς, οι οποίοι ανέβηκαν στο 5-6, πέντε παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας κορυφαίο τον Γκριγκόνις με 19 πόντους.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Στρέλνιεκς και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ο Πρίντεζης ήταν… on fire από την περιφέρεια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με 3/3 τρίποντα, διατηρούσε μπροστά τους «ερυθρόλευκους» (6-11). Παράλληλα, όμως, οι Πειραιώτες είχαν προβλήματα στην άμυνά τους μέσα στη ρακέτα, με τους Καβαλιάουσκας και Ντέιβις να απαντούν για το προσπέρασμα της Ζαλγκίρις (14-13), στα μισά. Ωστόσο, οι Πειραιώτες συνέχισαν το τρέξιμο στο παρκέ και το… βιολί τους έξω από τα 6,75μ. και εκτός από τον υπαρχηγό άρχισαν να… πυροβολούν ακόμη οι Παπανικολάου και Τίμα, με την ομάδα του Μπλατ να πηγαίνει στο +10 (16-26), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με άλλο ένα τρίποντο, του Σπανούλη αυτή τη φορά, η διαφορά έφτασε στο +11 (18-29), με τον Γουάιτ να διαμορφώνει μία βολή το 19-29.

Με τρίποντο του ΛεΝτέι ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός πήγε στο +13 (19-32), με τον Σπανούλη να συντηρεί τη διαφορά σε διψήφια τιμή (25-36), μέχρι το 14’. Έκτοτε, οι παίκτες του Μπλατ «κόλλησαν» στην επίθεση, με τη Ζαλγκίρις να χτυπά μέσα από τη ρακέτα και έτσι να μειώνει (29-36), στα μισά. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν ένα καλάθι του Πρίντεζη (29-38), με τους Γουάιτ και Καβαλιάουσκας να φέρνουν πιο κοντά τους Λιθουανούς (33-38), στο 17’. Οι Πειραιώτες εξακολουθούσαν να ήταν… υπνωτισμένοι και χωρίς λύσεις στην επίθεση, με τον Γκριγκόνις να σπρώχνει ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους και εκείνοι να μειώνουν στο καλάθι (40-42), στο 19’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι παίκτες του Μπλατ έβγαλαν τις άμυνες και με τα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Παπανικολάου (10/16 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 0 λάθη!) πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (40-48).

Πολύ κακός στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός, καθώς μπλόκαρε από την πιεστική άμυνα της Ζαλγκίρις, με τον Ντέιβις από την άλλη να κάνει μεγάλη ζημιά στο «ζωγραφιστό» και να την σπρώχνει σε ένα 8-0 για την ισοφάριση (48-48), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν το… ρόδι με τις βολές του ΛεΝτέι (48-50), με τον Τίμα να τους πηγαίνει στο +3 (50-53), στο 25’. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άνοιξε, αλλά οι Πειραιώτες κρατούσαν με νύχια και με… δόντια με τους ΛεΝτέι και Σπανούλη (56-59). Όμως, στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Μπλατ έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να κλείνουν την περίοδο μπροστά (60-59).

Χωρίς νεύρο και καθαρό μυαλό μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, με τη Ζαλγκίρις από την άλλη να «ζεσταίνεται» από την περιφέρεια και παίρνοντας ψυχολογία να κάνει ένα 8-0 για το +9 (68-59), στα πρώτα δύο λεπτά. Η εικόνα των «ερυθρόλευκων» δεν παρουσίαζε βελτίωση με τους Λιθουανούς να διατηρούν την απόστασή τους (70-61), μέχρι τα μισά. Με τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες μείωσαν (70-64), αλλά δεν είχαν συνέχεια, με την άμυνά τους να τους… προδίδει, μαζί με τις κακές επιλογές στην επίθεση και έτσι οι γηπεδούχοι να ξεφεύγουν στο +11 (77-66), στο 38’. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με τους Τίμα και Γουίλιαμς-Γκος, που έριξαν τη διαφορά στο -7 (80-73), αλλά ο χρόνος δεν υπήρχε και έτσι η ήττα ήρθε με το τελικό 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (1), Γουόλκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλάνοβας 5 (1).

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1τρ., 8ασ.), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 18 (4), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (1).