Τα έκανε «θάλασσα» και έμπλεξε η ΑΕΚ

Κατώτερη των περιστάσεων αποδείχθηκε η ΑΕΚ! Παθαίνοντας μπλακ-άουτ στην 4η περίοδο και σπαταλώντας με απίστευτο τρόπο την τελευταία επίθεση, έχασε 87-88 από τη Στρασμπούρ και κινδυνεύει με αποκλεισμό.

Εντός έδρας ήττα-μαχαιριά από την Στρασμπούρ υπέστη η ΑΕΚ!

Η Ένωση έπεσε στην «παγίδα» των Γάλλων και παρότι για περίπου τρία δεκάλεπτα βρισκόταν μπροστά στο σκορ, παρασύρθηκε από τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλαν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 87-88.

Μυθικά πράγματα στο τέλος του ματς, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τα λάθη των φιλοξενουμένων και φτάνει μία ανάσα από μία τεράστια ανατροπή κάνοντας το 72-82 στο 4:41, 87-88 στο 0:35! Ωστόσο ο Κέλσι Μπάρλοου στην τελευταία φάση του ματς έκανε κάτι… ανεξήγητο, αφήνοντας τη μπάλα από τα χέρια και ενώ είχε την ευκαιρία για σουτ, με συνέπεια να υποπέσει σε βήματα.

Ο Ντελρόι Τζέις με 21 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ενώ καλή παρουσία είχαν οι Σάκοτα με 16 και Λαρεντζάκης με 12.

Από την άλλη πλευρά, μεγάλο ματς έκανε ο Ντι Μπόστ με 23 πόντους ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Μεγάλα προβλήματα προκάλεσε επίσης και ο Ίνγκλις ο οποίος είχε 15 πόντους, εκ των οποίων τους 9 στην τελευταία περίοδο του ματς.

Στο 6-6 υποχώρησε η ΑΕΚ και πλεόν θέλει μόνο νίκες στις επόμενες δύο αγωνιστικές προκειμένου να έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Με τους Γκριν, Λαρεντζάκη, Χάρις, Τζέιμς και Καββάδα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και κανένας εκ των δύο αντιπάλων δεν μπορούσε να ξεφύγει και το σκορ. Η πρώτη που το έκανε ήταν η ΑΕΚ η οποία με το τρίποντο του Χάρις και το λέι απ του Τζέιμς έχτισε μία διαφορά πέντε πόντων (10-5) στο 4:50 της πρώτης. Ωστόσο η Στρασμπούρ κατάφερε να απαντήσει γρήγορα και με τρίποντο του Άτκινς από τη γωνία, να φέρει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία ισοφαρίζοντας σε 11-11. Οι κιτρινόμαυροι άρχισαν να βρίσκουν σκορ έξω από τα 6,75 με τον Γκριν (17-13) στο 2:20, ωστόσο οι Γάλλοι έβρισκαν λύσεις και παρέμεναν κοντά στο σκορ. Ένα λέι απ του Σάκοτα διαμόρφωσε το 23-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Στρασμπούρ ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα τη 2η περίοδο και με τέσσερις γρήγορους πόντους του Ίνγκλις κατάφερε να μειώσει στον πόντο 23-22 στο 9:15. Μάλιστα λίγο αργότερα με τον Ράιτ να καρφώνει στον αιφνιδιασμό, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 27-28 μετά το αρχικό 0-1. Οι πρώτοι επτά πόντοι στη δεύτερη περίοδο, προήλθαν όλοι από βολές του Σάκοτα. Η ΑΕΚ βελτίωσε αρκετά την αμυντική της εικόνα και προστάτεψε αρκετά το καλάθι της στη μάχη των ριμπάουντ. Με πόντους κυρίως από τη γραμμή των βολών, η Ένωση ξέφυγε με επτά (37-30) στο 3:42. Ο Λαμπιρί με τρεις συνεχόμενους πόντους από τη γραμμή των βολών έκανε το 37-33. Ο Ξανθόπουλος με πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Μποστ με λέι απ διαμόρφωσαν το 42-35 στην ανάπαυλα

Ζεστά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ΑΕΚ. Ένα καλάθι του Χάρις και ένα του Λαρεντζάκη έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ωστόσο ο Μποστ με ένα τρομερό τρίποντο από τα οκτώ (!) μέτρα και με ένα δεξί λέι απ μείωσε ξανά στους έξι. Και ενώ το ματς έδειχνε κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της ΑΕΚ η κατάσταση άλλαξε εντελώς.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε πολύ πιο γρήγορος κάτι που βόλευε την γαλλική ομάδα που αρέσκονται στο να τρέχουν στο γήπεδο. Ο Μποστ προκαλούσε σημαντικά προβλήματα με σουτ από την περιφέρεια, ενώ αρκετές λύσεις έδινε και ο Ίνγκλίς. Κάπως έτσι το 46-35 στο ξεκίνημα της τρίτης έγινε πολύ γρήγορα 57-58 στο 2:25 με την Στρασμπούρ να παίρνει το προβάδισμα. Η Ένωση αδυνατούσε να προσαρμοστεί στις ανεξέλεγκτο ρυθμό που είχαν επιβάλλει οι Γάλλοι και κάπως έτσι οδηγήθηκε στο τέλος της 3ης περιόδου στο -1 (63-64). Χαρακτηριστικό είναι πως οι κιτρινόμαυροι στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκε συνολικά 29 πόντους, έξι λιγότερους από όσους δέχθηκε σε ολόκληρο το πρώτο μέρος.

Με τον ίδιο… διαολεμένο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι και στην τέταρτη περίοδο. Η Μονακό έβγαζε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και κατάφερε εκμεταλλευόμενη την αθλητικότητα των παικτών της να ξεφύγει με τρίποντο του Ίνγκλις με έξι (69-75) στο 7:20. Η ΑΕΚ έμοιαζε ανήμπορη να επιστρέψει στο παιχνίδι και το νέο καλάθι του Ίνγκλις έστειλε την Στρασμούρ στο +10 (72-82) στο 4:41 για το τέλος, με το ματς να δείχνει πως έχει κριθεί. Ωστόσο αυτά που έγιναν στο παρκέ στα τελευταία τέσσερα λεπτά δεν έχουν προηγούμενο.

Οι κιτρινόμαυροι με μπροστάρηδες τους Γκριν και Τζέιμς κατάφεραν να τρέξουν ένα επί μέρους σκορ 13-4, να ρίξουν τη διαφορά στον πόντο και να βάλουν φωτιά στις κερκίδες του ΟΑΚΑ. Από την άλλη και οι Γάλλοι έδειχναν αυτοκτονικές τάσεις κάνοντας ότι περνά από το χέρι τους προκειμένου να χάσουν το παιχνίδι. Ο Ράιτ σε μία αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ έκανε το 85-88, ωστόσο ο Γκριν απάντησε άμεσα διαμορφώνοντας το 87-88 και ενώ απέμεναν 35’’ για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση η Στρασμούρ υπέπεσε σε λάθος και πλέον η ΑΕΚ είχε «χρυσή» ευκαιρία να φτάσει στη νίκη. Ο Γκριν πήρε την μπάλα έχοντας πάνω του τον Λαμπιρί. Ο Αμερικάνος γκαρντ δεν βρήκε δίοδο προς το καλάθι βγάζοντας την μπάλα στο τρίποντο όπου βρισκόταν ο Μπάρλοου. Αυτός σηκώθηκε, ωστόσο φοβούμενος την τάπα από τον Λόγκαν, άφησε (!) την μπάλα από τα χέρια του, υποπίπτοντας σε βήματα με το ρολόι να δείχνει 0:04 δέκατα. Στην επόμενη φάση η Στρασμπούρ έκανε νέο λάθος, ωστόσο ο χρόνος που είχε στη διάθεσή της η ΑΕΚ ήταν ελάχιστος, και κάπως έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την Ένωση να γνωρίζει την ήττα και να μπλέκει σε μεγάλους μπελάδες σε ότι αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση,

Δεκάλεπτα: 23-18, 19-17, 21-29, 24-24