Συνήλθε και «άλωσε» τη Βιτόρια η Μπαρτσελόνα!

Ένας τρομερός Κέβιν Πάνγκος στην τέταρτη περίοδο πήρε από το… χέρι την Μπαρτσελόνα και την έσπρωξε στη νίκη (77-70) απέναντι στην Μπασκόνια, μέσα στη Βιτόρια.

Αυτό ήταν το πρώτο ροζ φύλλο ύστερα από τέσσερις σερί ήττες για τους Καταλανούς, οι οποίοι ανέβηκαν στο 7-7, ενώ από την άλλη οι Βάσκοι έπεσαν στο 6-8.

Ο Καναδός γκαρντ ήταν και πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πέσιτς με 16 πόντους, ενώ άλλους 14 είχε ο Σεραφέν. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Τζάνινγκ με 19 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι, καθώς πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-10), φτάνοντας στο +5 (12-17), στο 8’. Αλλά, στα τελευταία δύο λεπτά, η Μπασκόνια έσφιξε την άμυνά της και μείωσε (16-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού μέχρι το 16’, με τους Καταλανούς να ήταν μπροστά (28-34). Ο Τζάνινγκ κρατούσε κοντά τους Βάσκους στο παιχνίδι (39-40), με τον Σίνγκλετον να στέλνει τους «μπλαουγκράνα» στα αποδυτήρια με το +3 (39-42).

Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα (43-44) μέχρι το 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπασκόνια έκανε το ξέσπασμά της με τον Τζάνινγκ και με επιμέρους σκορ 12-2, πήγε στο +9 (55-46), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα του Πέσιτς αντέδρασε και μείωσε σε 55-49, στο τέλος.

Πολύ φορτσάτοι μπήκαν οι Καταλανοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Πάνγκος πήραν το προβάδισμα (57-61). Η Μπασκόνια έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, με τον Καναδό να συνεχίζει το… βιολί του και να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +11 (62-73), στο 38’ και την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-42, 55-49, 70-77